Studentet.info
Lajme : Promovim i 14 titujve tė rinj nga projekti pėr pėrkthim tė 500 librave profesioniste
Kyqur 16-02-2009 12:31:25 (1588 Lexime)

Shkup, 15 shkurt - Fakulteti i Ndėrtimtarisė nė Shkup sot ishte nikoqir i promovimit tė serisė sė dytė prej 14 titujve tė literaturės profesionale nė suaza tė projektit vėllimor tė Qeverisė pėr pėrkthim tė 500 botimeve shkencore, nga tė cilat mėsohet nė dhjetė universitetet mė me renome nė SHBA dhe nė Bashkimin Evropian.

Trembėdhjetė pėrkthimet e para nga fusha e shkencave politike janė promovuar muajin e kaluar nė Fakultetin Juridik, ndėrsa tėrė projekti do tė realizohet nė mėnyrė etapore nė kėtė vit dhe duhet tė pėrfundojė vitin e ardhshėm.


Titujt e rinj janė tematikisht tė ndryshme dhe janė nga fusha e mjedisit jetėros, arkitekturės, politikės sociale, kriminalistikės, sektorit financiar dhe transportit, pushtetit lokal etj.

Nė qershor do tė shpallet tender edhe prė fazėn e dytė tė projektit tpėr pėrkthim dhe botim edhe tė 500 librave profesioniste.

Pėr publikimet, tė cilat pėr herė tė parė publikohen nė gjuhėn maqedonase, kryeministri Nikolla Gruevski tha se janė kontribut serioz nė mendimin shkencor tė Maqedonisė dhe nė punėn e pedagogėve dhe studentėve dhe se pėrfitimet tashmė i ndjen opinioni shkencor dhe bashkėsia akademike. Gruevski theksoi edhe se ėshtė i kėnaqur qė projekti realizohet sipas dinamikės sė paraparė.

Dekani i Fakultetit tė Ndėrtimtarisė, Petar Cvetanovski tha se me pėrkthimin e librave profesioniste, mendimi shkencor botėror bėhet lehtė i kapshėm deri te qarqet mė tė gjera.

Muajin e kaluar pėr herė tė parė nė gjuhėn maqedonase janė prezantuar vepra kapitale nga fusha e shkencave politike, botimeve tė politikologėve tė njohur dhe teoriticientėve tė famshėm pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare nė botė, si Xhozef Naj, Xhovani Sartori, Endrju Hejvuid, Dejvid Held...(mia)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio