Studentet.info
Lajme : U shėnua 14-vjetori i ligjėratave tė para nė Universitetin e Tetovės
Kyqur 18-02-2009 12:01:05 (2504 Lexime)


TETOVĖ, 17 SHKURT - Pėrmes njė Akademie solemne, Universiteti Shtetėror i Tetovės shėnoi pėrvjetorin e ligjėratave tė para tė organizuara mė 17 shkurt 1995.

Tė pranishėm nė kėtė akademi ishin prorektori i Universitetit tė Evropės Juglindore, prof. dr. Murtezan Ismaili, prorektorėt e Universitetit “Goce Delēev” tė Shtipit, prof. Boris Krstev dhe prof. Blazo Boev, rektori i parė i Universitetit tė Tetovės, prof. dr. Fadil Sulejmani, kryetari i parė i Senatit tė Universitetit tė Tetovės, prof. dr. Milaim Fejziu, profesorėt e parė tė UT-sė etj.

Me rastin e hapjes sė akademisė solemne, Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti u shpreh: “Nga ligjėratat e para tė para 14 vitesh, kur nuk kishte hapėsira pėr mėsim, kuadėr tė mjaftueshėm mėsimor, financim tė sigurt dhe as njohje formale ligjore, sot Universiteti ynė ėshtė lider i institucioneve tė arsimit sipėror, me kryesimin e Konferencėn Ndėruniversitare tė Republikės sė Maqedonisė, kurse nė planin regjional, kryesuese e Rrjetit Ndėrkombėtar tė Institucioneve tė Mjekėsisė Akademike, institucion i sapoformuar me iniciativėn e USHT-sė.

Tė gjitha kėto suksese do tė ishin vetėm njė shpresė e parealizuar e shqiptarėve, poqese kjo iniciativė nuk do tė pėrkrahej nga banorėt e kėtij qyteti dhe shqiptarėve kudo qė gjenden dhe me kėtė rast dėshiroj tė falėnderoj tė gjithė ata qė kontribuan pėr themelimin e Universitetit tė Tetovės si dhe mbarėvajtjen e punės sė kėtij universiteti”. Ndėrkaq, prof. dr. Fejzulla Shabani lexoi referatin e pėrgatitur nga programi studimor i historisė duke bėrė njė retrospektivė pėrgjatė periudhės 14 vjeēare nga fillimi i ligjėratave tė para e deri mė sot.

Akademia Solemne u pėrcoll me disa pika instrumentale tė pėrgatitura nga programi studimor i artit muzikor pranė USHT-sė.

Pas Akademisė Solemne, delegacioni i USHT-sė dhe njė grup studentėsh, tė udhėhequr nga prorektori pėr shkencė, prof. dr. Agim Shabani bėnė homazhe te varri i dėshmorit Abdilselam Eminit, si dhe vendosėn kurora tek busti i tij qė gjendet para Fakultetit tė Arteve. Mė tej delegacioni realizoi njė vizitė nė familjen Emini pėr tė vazhduar nė fshatin Poroj, aty ku edhe u mbanė ligjėratat e para 14 vite mė parė.

Nė Poroj u pritėn nga kryetari aktual i Bashkėsisė lokale si dhe nga kryetari i atėhershėm, zt. Rexhep Sadiki, tė cilėt rikujtuan ngjarjet e 17 shkurtit tė 1995-sė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio