Studentet.info
Lajme : Universitetet mė tė shtrenjta nė botė
Kyqur 18-02-2009 12:11:24 (1620 Lexime)

Sipas revistės "Forbes", SHBA mbetet vendi mė i shtrenjtė pėr t’u arsimuar. Madje, universitetet e stilit amerikan nėpėr botė janė mė tė shtrenjtit. Pėr shembull, Universiteti "Franklin" nė Lugano, Zvicėr, kushton 33,100 dollarė nė vit. Kėtu bėhet fjalė vetėm pėr tarifėn e studimeve pa konviktin dhe pagesėn e vakteve tė ngrėnies, e detyrueshme pėr gjithė studentėt e vitit tė parė.Kjo ėshtė mėnyra se si revista "Forbes" i ka renditur universitetet mė tė shtrenjta, duke llogaritur vetėm tarifėn mėsimore.

Shumė prej universiteteve ofrojnė ndihmė financiare pėr studentėt. Gjithsesi, sipas revistės "Forbes", ēmimet e studimeve po rriten ndėrkohė qė ekonomia po pėson gjithnjė e mė shumė rėnie. Nė vend tė parė tė listės qėndron Universiteti "George Washington". Vetėm pėr sa i pėrket tarifės vjetore mėsimore, universiteti "George Washington" mbetet mė i shtrenjti. Sidoqoftė universiteti ėshtė njė ndėr shkollat mė bujare tė vendit pėr sa i pėrket asistencės financiare. Ndihma financiare qė mund tė marrė njė nxėnės ėshtė deri nė 22 mijė dollarė.
Pėr sa i pėrket tarifės mėsimore dhe taksave "Kenyon" renditet ndėr shkollat mė tė shtrenjta nė vend. Por ndėrkohė qė shuma totale me gjithė shėrbimet e pėrfshira arrin nė rreth 46 mijė dollarė, shkolla pretendon se rreth 70 pėr qind e studentėve marrin njė ndihmė financiare qė ėshtė rreth 24 pėr qind e shumės.

Nė faqen e internetit tė universitetit "Vassar" thuhet: "S’ėshtė nevoja tė jeni tė pasur pėr tė ndjekur universitetin "Vassar". Por nė fakt po tė marrėsh parasysh tarifėn e shkollės, duket pak e vėshtirė. Pa pėrfshirė akomodimin, tarifa vjetore ėshtė 40,210 dollarė, ndėrkohė qė 55 pėr qind e studentėve marrin ndihmė financiare. Nė listė ndodhet dhe universiteti i cilėsuar si njė ndėr mė tė mirėt nė botė. Pėr shkak tė emrit tė tij, universiteti "Harvard" tėrheq tė rinjtė mė tė talentuar dhe tė veēantė nga e gjithė bota. Ai pėrveē se ėshtė nė krye tė universiteteve mė tė mira tė botės ėshtė dhe ndėr mė tė shtrenjtėt. Nė listė ėshtė llogaritur vetėm tarifa e studimit, ndėrsa nė total bashkė me strehimin arrin deri nė 50 mijė dollarė.

"Harvard" pasohet nga njė tjetėr universitet qė ka thuajse tė njėjtėn famė e emėr ai i "Yale". Ashtu si "Harvard" edhe "Yale" ėshtė njė prej universiteteve mė tė mira nė botė e gjithashtu dhe ndėr mė tė shtrenjtėt. Ai njihet si njė institucion arsimor shumė prestigjioz dhe aty janė arsimuar shumė prej presidentėve amerikanė dhe njė sėrė figurash publike shtetėrore.

Universiteti "George Washington"
Uashington D.C., SHBA
Tarifa vjetore: 40,437 dollarė
Vetėm pėrsa i pėrket tarifės vjetore mėsimore, universiteti "George Washington" mbetet mė i shtrenjti. Sidoqoftė universiteti ėshtė njė ndėr shkollat mė bujare tė vendit pėrsa i pėrket asistencės financiare. Ndihma financiare qė mund tė marrė njė nxėnės ėshtė deri nė 22 mijė dollarė.

Universiteti "Sarah Lawrence"
Nju-Jork, SHBA
Tarifa vjetore: 40,350 dollarė
Vetėm nė njė vit universiteti "Sarah Lawrence" kaloi nga vendi i pestė nė listė, nė tė dytin. Kjo pėr shkak tė njė rritjeje prej 5.9 pėr qind nė tarifat. Duke pėrfshirė planin pėr vakte tė detyrueshme tė studentėve, kostoja totale shkon nė 53,150 dollarė, por "Forbes" ka llogaritur vetėm tarifėn mėsimore.

Universiteti "Kenyon College"
Ohajo, SHBA
Tarifa vjetore: 40, 240 mijė dollarė
Pėr sa i pėrket tarifės mėsimore dhe taksave "Kenyon" renditet ndėr shkollat mė tė shtrenjta nė vend. Por ndėrkohė qė shuma totale me gjithė shėrbimet e pėrfshira arrin nė rreth 46 mijė dollarė, shkolla pretendon se rreth 70 pėr qind e studentėve marrin njė ndihmė financiare qė ėshtė rreth 24 pėr qind e shumės.

Universiteti "Vassar College"
Nju-Jork, SHBA
Tarifa vjetore: 40, 210 dollarė
Nė faqen e internetit tė shkollės thuhet: "S’ėshtė nevoja tė jeni tė pasur pėr tė ndjekur universitetin "Vassar". Por nė fakt po tė marrėsh parasysh tarifėn e shkollės duket pak e vėshtirė. Pa pėrfshirė akomodimin, tarifa vjetore ėshtė 40,210 dollarė, ndėrkohė qė 55 pėr qind e studentėve marrin ndihmė financiare.

Universiteti "Bucknell"
Pensilvani, SHBA
Tarifa vjetore: 39, 652 dollarė
"Bucnkell" ėshtė nė vendin e pestė tė listės sė universiteteve mė tė shtrenjta. Akomodimi i studentėve nė universitet tarifa arrin nė 48, 380 dollarė. Ndėrsa, vetėm tarifa vjetore arrin nė 39, 652 dollarė. Sipas universitetit, 62 pėr qind e studentėve marrin njė formė tė ndihmės financiare.

Universiteti "Harvard"
Masaccusets, SHBA
Tarifa vjetore: 36,173 dollarė
Pėr shkak tė emrit tė tij, universiteti "Harvard" tėrheq tė rinjtė mė tė talentuar dhe tė veēantė nga e gjithė bota. Ai pėrveē se ėshtė nė krye tė universiteteve mė tė mira tė botės, ėshtė dhe ndėr mė tė shtrenjtėt. Nė listė ėshtė llogaritur vetėm tarifa e studimit, ndėrsa nė total bashkė me strehimin arrin deri nė 50 mijė dollarė.

Universiteti "Yale"
Konektikat, SHBA
Tarifa vjetore: 35 mijė dollarė
Ashtu si "Harvard" edhe "Yale" ėshtė njė prej universiteteve mė tė mira nė botė e gjithashtu dhe ndėr mė tė shtrenjtėt. Ai njihet si njė institucion arsimor shumė prestigjioz dhe aty janė arsimuar shumė prej presidentėve amerikanė dhe njė sėrė figurash publike shtetėrore.

Universiteti "Franklin College"
Lugano, Zvicėr
Tarifa vjetore: 33,100 dollarė
Me njė tarifė rreth 33 mijė dollarė nė vit universiteti "Franklin" meriton tė jetė nė listėn e shkollave mė tė shtrenjta nė botė. Kostoja e jetesės i shton dhe 10 mijė dollarė tė tjera tarifės vjetore. Pavarėsisht se ėshtė nė Zvicėr, nė universitet studiojnė shumė studentė amerikanė.

Universiteti Amerikan i Parisit
Paris, Francė
Tarifa vjetore: 32,600 dollarė
Universiteti Amerikan i Parisit renditet nė listėn e universiteteve mė tė shtrenjta nė botė. Universiteti bėhet akoma mė i shtrenjtė duke pasur parasysh se jetesa nė Paris nuk ėshtė aspak e lirė. Duke llogaritur shpenzimet e jetesės, qė shkojnė rreth 12 mijė nė vit, tarifa vjetore e universitetit e bėn studimin aty njė prej mė tė shtrenjtėve nė botė.

Kolegji Imperial i Londrės
Londėr, Angli
Tarifa vjetore: 27,800 dollarė
Kolegji Imperial i Londrės njihet si njė prej universiteteve mė tė shtrenjtė nė botė, sidomos pėr studentėt ndėrkombėtare. Kjo pėr arsye se tarifa vjetore mbulon vetėm mėsimin nė universitet, ndėrkohė qė jetesa nė kryeqytetin anglez arrin deri nė 12 mijė dollarė.

Universiteti Kombėtar i Singaporit
Singapor
Tarifa vjetore: 24 mijė dollarė
Universiteti i Singaporit u rendit nė 20 universitetet mė tė mira nė botė nė vitin 2006. Dhe tė studiosh aty nuk ėshtė dhe aq lirė. Por njė aspekt pozitiv ėshtė se pavarėsisht tarifės sė lartė tė shkollės, kostoja e jetesės nė Singapor nuk ėshtė aq e lartė sa nė vendet e tjera tė listės.

Universiteti i Melburnit
Melburn, Australi
Tarifa vjetore: 20,200 dollarė
Universiteti i Melburnit ėshtė mė i shtrenjti nė Australi dhe padyshim nė botė. Pėr ata qė s’janė nga Melburni, ky universitet bėhet veēanėrisht i shtrenjtė, duke pasur parasysh koston e jetesės qė arrin nga 10-20 mijė dollarė nė vit. (TiranaObserver)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio