Studentet.info
Lajme : “Baba” rektor i kėrkon njė profesori seks oral. Pėrfundon nė gjykatė
Kyqur 17-03-2009 6:22:43 (2968 Lexime)


PRISHTINĖ, 16 MARS - Njė padi tjetėr penale ėshtė ngritur ndaj rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani. Edhe kjo bėhet nga njė profesor universitar, kėsaj radhe, nga mr.Shemsi Reēica, mėsimdhėnės nė Departamentin e Filozofisė tė Fakultetit Filozofik nė UP, i cili, mė 6 mars 2009, nė Gjykatėn Komunale nė Prishtinė ka ushtruar padi penale private pėr fyerje dhe kėrcėnim nėpėrmjet mesazheve telefonike (sms), tė cilat ia ka dėrguar nė celularin e tij rektori Hasani.

Gjithēka ka filluar pas njė shkrimi tė profesor Shemsi Reēicės, tė botuar nė gazetėn “Zėri” mė 25.12.2008, “Rraskapitja e Universitetit Publik”, ku prof.Reēica kishte adresuar kritika pėr menaxhimin e Universitetit tė Prishtinės, i cili, sipas artikullit, ėshtė nė gjendje tė mjerueshme, ndėrsa njė kritikė i bėhet edhe mėnyrės sė paraqitjes sė Rektorit Hasani nė njė nga emisionet televizive.

Pas botimit tė artikullit, rektori Hasani fut nė lojė “armėn” e xhepit, telefonin celular, nėpėrmjet tė cilit i shkruan Reēicės, ndėrsa kopje tė pėrmbajtjes i dėrgon kolegut tė ngushtė tė Reēicės, dr.Fadil Malokut. Nė pėrmbajtje ka fyerje, sharje dhe nėēmim.
Pėr rektorin Hasani, profesor Reēica ėshtė njė “Lopė”. Ndėrsa, ky niveli i “Lopės” ėshtė njė kandidat pėr mbrojtje tė doktoraturės, gjė qė pėrzihet nė pėrmbajtjen e mesazhit qė rektorin e dėrgon nė gjykatė.
“Shemsi LOPA, si je me disponim tani ne fillim te vitit? Zakonisht anarkistet kane telashe me fillimvitet, siē e thot Baba Bakunin!”, fillon mesazhin e tij telefonik, rektori Hasani. Rektori Hasani i shkruan Reēicės, se kur e ka nė mendje tė mbrojė temėn e doktoraturės, tė cilėn Reēica e kishte dorėzuar qė herėt (nė vitin 2002).
Nuk dihet pse vetė rektori ėshtė pėrzier nė ēėshtjen e doktoratės sė Reēicės, por del tė jetė i pėrfshirė, sipas mesazhit.
“Ma sollen kerkesen tende per doktorate te v.2002, por nuk e kuptova tekstin. Ama e di qe don me u ba doktor. Tash si MUT I MADH qe je, kallxoj Babes kur po don me doktorrue”.
Profesor Reēica ka thėnė pėr “Epokėn e re” se rektori Hasani pa tė drejtė dhe jashtė kompetencave tė tij e ka lexuar disertacionin e doktoraturės sė tij. Reēica ka shfaqur frikė se rektori Hasani mund tė shfrytėzojė pozitėn si rektor pėr tė penguar edhe mė shumė ecurinė normale tė procesit tė doktorimit.

Nė pjesėn e fundit tė sms-it, fjalori i rektorit “rėndohet” kah njė natyrė tjetėr. Ai pėrdor fjalė banale qė, natyrisht, me botimin e tyre e rėndojnė shumė etikėn e gazetės. Ato nuk preferohet tė lexohen nga tė miturit nėn 16 vjeē.
Nė kėtė pjesė tė mesazhit, rektori Hasani i pėrgjigjet kritikave tė Reēicės bėrė nė atė analizėn e tij nė “Zėri”, pėr mėnyrėn e artikulimit tė fjalėve gjatė emisionit televiziv ku ishte i ftuar. Reēica kishte shkruar atje se Hasani nuk qėndron mirė me gjuhėn shqipe dhe se kishte belbėzuar nė emisionin televiziv. I vetėquajturi “Baba” i shkruan Reēicės, qė e quan “Lopė” edhe pėr gjuhėn (shqipe), por edhe pėr gjuhėn si mjet pėr njė punė tjetėr. “Baba” rektor, ndėrkohė qė e kategorizon profesorin e Universitetit qė e kryeson vetė (Reēicėn) si njė pederast, nėn anėn tjetėr, shfaq dėshirėn e vet pėr seks oral me profesorin, por ku do tė inkuadroheshin edhe dy zyrtarėt mė tė lartė tė AAK-sė. (Gazeta pėrdor trepikėshin pėr disa nga terminologjitė e seksit oral)
“Nashta po ma kupton GUHEN shqipe se nuk po muj me fol gjith si intelektualet e qiftit tan (gati kesh kah tham me te q... ty, po nuk jam si ti peder se ma kisha dasht me te q.... Qi nuk merr vesh, thuej Ramush Haradinit me intervenue se fort po ja th.... e nashta merrna vesh me Ramushin e na pushit at senin dyve pernjehere qe mos me u lodh ti. Qi nuk don Ramushi, i thojna Blerim Shals me na nimue”, pėrfundon oferta e rektorit Hasani bėrė profesorit Shemsi Reēica.

Pėrveē se, nė telefon tė profesor Shemsi Reēicės, rektori Hasani, kėtė mesazh telefonik, kopjen, ia dėrgon sė paku edhe njė profesori universitar, Fadil Malokut. Mesazhi qė Malokut i ka shkuar nga Rektori Hasani, po ashtu ėshtė i dokumentuar si provė nė padinė penale private kundėr rektorit tė UP-sė.

Rektori Hasani ėshtė paditur nga disa profesor. Gjykata komunale e Prishtinės ka vendosur kundėr tij nė “rastin Paca”, ndėrsa Gjykata e Qarkut me vendim tė prerė ka vendosur po kundėr tij nė “rastin Aliu”.
Hasani ishte akuzuar pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare, falsifikim tė dokumentit zyrtar, tė cilin (rasti Paca) ia servon gjykatės si provė.

Rektori Hasani i ka bishtėruar prononcimit pėr “Epokėn e re” lidhur me rastin e ri (Reēica). Nė vend tė kėsaj, ka provuar rrugė pėr bllokimin e botimit tė tekstit nė gazetė. Por, “viktima” e tij, Shemsi Reēica, ėshtė vėnė nė kėrcėnim nga dy mesazhe tjera tė “babės”.
Mesazhet kėrcėnuese me njė fjalor qė do ta komentojnė tė tjerėt dhe jo gazeta, janė shkruar pak minuta pasi qė rektori Hasani ishte intervistuar nė Kuvendin e Kosovės si kandidat pėr gjyqtar tė Gjykatės Kushtetuese. “Lopė a me kisha ba padi a...”.
Rektori Hasani pret t’i vijė ftesa pėr gjykim, ndėrkohė qė policia po heton diēka interesante ndaj Enver Hasanit. (VIJON)


(Pėrmbajtjet e dy mesazheve tjera tė Rektorit Hasani dhe risitė tjera, mund t’i lexoni nė numrin e ardhshėm, por, sėrish kujdes, sidomos nesėr: gazetėn ta mbani larg fėmijėve)

Nga: Jetlir Zyberaj - Epoka e Re
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio