Studentet.info
Lajme : Hasani u pėgjigjet “akuzave tė ēmendura”
Kyqur 17-03-2009 11:59:11 (2017 Lexime)


PRISHTINĖ, 17 MARS - Enver Hasani mohon akuzat e Shemsi Reēicės. Ato i quan ēmenduri. Hasani pretendon se ka fakte tė incizuara. Pėr shkak tė presioneve si rektor, ai ka kėrkuar qė telefoni t’i pėrgjohet. Kėtu bėjnė pjesė edhe bisedat me Reēicėn. Hasani pretendon se Reēica kėtė shantazh e bėnė qė tė doktorojė nė mėnyrė tė paligjshme. Pas gjithė kėsaj, Hasani nuk e ka ndėrmend tė heq dorė nga gara pėr gjyqtar nė Gjykatėn Kushtetuese ka thėnė nė njė intervist pėr gazetėn Express.

Ēfarė ka tė vėrtetė, sipas jush, nė tėrė kėtė ēėshtje?

Enver Hasani: Unė jam i bindur se ai (Shemsi Reēica) ėshtė pjesė e njė arsenali tė ēmendur dhe nuk mund tė them asnjė koment pėrveē se kur mė kanė treguar..., sepse nuk e kam parė, jam ēmendur. Kėtu mund tė shihet deri ku mund tė shkojė ēmenduria e njeriut.

A i keni dėrguar ju profesor Reēicės ato mesazhe telefonike?

Enver Hasani: Ėshtė e vėrtetė se unė jam i lirė me miq, me njerėz privatė dhe ata qė i konsideroj miq tė afėrt, por personi nė fjalė..., unė nuk e di qė nė tėrė vitin 2008 nuk ka pasur javė..., sepse dua t’u them njė punė, se nga telefoni vazhdimisht kam marrė kėrcėnime. Jam i bindur se gjithēka ėshtė e incizuar. E nė rastin e kėtij personi e di qė vazhdimisht mė ėshtė kėrcėnuar gjatė vitit 2008, me shantazhe, pėr njė doktoraturė.

Si ju ėshtė kėrcėnuar?

Enver Hasani: Vazhdimisht.., ēdo javė. Vitin e kaluar kam pasur thirrje prej tij me shantazhe. Nė fillim kam pasur oferta joshėse tė ndryshme, e shantazhe, e dikur ka filluar me tone kėrcėnuese pėr ta kryer doktoraturėn. Unė i kam thėnė se nuk guxoj ta lejoj doktoraturėn tėnde sepse ėshtė kundėrligjore. Kjo sepse ai as nuk ka magjistraturė as nuk ka qenė punėtor i Universitetit tė Prishtinės (UP).

Po ju nuk keni ndonjė dėshmi se profesori (Shemsi Reēica) ju ka bėrė shantazh dhe ju ka kėrcėnuar?

Enver Hasani: Kam ore si nuk kam. Ai nuk ka lėnė njeri pa dėrguar pėr tė intervenuar te unė. Nuk ka lėnė mik apo dashamir timin pa ma dėrguar pėr tė ndėrhyrė. Ai ėshtė ēmenduri, ai nivel i komunikimit ėshtė totalisht i pabesueshėm, t’ju them tė drejtėn…

Rektor, nė kėto mesazhe telefonike pėrmendet Ramush Haradinaj. Ēfarė ka lidhje ai kėtu?

Enver Hasani: Unė nuk e di as nuk e kam idenė…

Sipas profesorit (Shemsi Reēica), ju i keni dėrguar atij njė mesazh telefonik me fjalėt mė banale tė mundshme, ku, pėrveē Haradinajt, pėrmendet edhe Blerim Shala. Ēfarė kanė tė bėjnė kėta persona me kėtė ēėshtje?

Enver Hasani: Mė kanė treguar kėtė qė po e thoni ju. Problemi ėshtė se kėto pyetje duhet t’ia drejtoni atij (Shemsi Reēicės) e jo mua. Unė e di se nuk e kam lejuar e nuk do ta lejoj tė doktorojė. Ai mund tė ngre ēdo ditė nga njė padi, por nuk do tė doktorojė nė mėnyrė kundėrligjore….

Por, profesor Reēica e ka dhėnė edhe numrin duke dėshmuar se mesazhi telefonik i ka shkuar nga telefoni juaj?

Enver Hasani: Jo, nuk ka mundur ai mesazh tė shkojė nga telefoni im dhe kėtė e vėrteton ekspertiza eventuale, sepse telefoni pėrgjohet dhe ēdo gjė ėshtė e sigurt. Sepse me kėrkesė timen, telefoni pėrgjohet. Dhe kjo bėhet pėr shkak tė shantazheve dhe pėr shkak tė kėtyre tipave tė njerėzve. Unė ju them se kjo bėhet me qėllim qė ai tė fitojė njė titull tė doktoraturės. Dhe ai atje kėtė nuk do ta fitojė sikur tė mė padisė pėrditė dhe sikur sot do tė shkojė nė gjyq, ai nuk do ta marrė doktoraturėn nė mėnyrė kundėrligjore. Ai bėn kėrkesė pėr doktoraturė dhe kam dėshmi qė gjatė vitit 2008 dhjetėra herė mė ka thirrur nė telefon dhe ajo ēfarė di unė, kur kam qenė pėr Krishtlindje jashtė (jashtė vendit) ai (Shemsi Reēica) e ka bėrė njė shkrim nė gazetėn “Zėri”, i cili ka qenė shkrim aq personal dhe ofendues pėr mua dhe familjen time sa qė ….vetėm merreni dhe lexojeni shkrimin. Dhe unė absolutisht jam shokuar sepse ai ka thėnė se do ta zgjidhė problemin nė rrugė ligjore…

E pėrmendet gjykatėn. Profesor Reēica ju ka paditur nė gjykatė. Ju ēfarė do tė bėni?

Enver Hasani: Jo, nė asnjė mėnyrė sepse jam fytyrė publike. Kur tė jesh fytyrė publike, unė prej se jam rektor i UP-sė i kam katėr apo pesė padi private. Pėrditė mė padisin. Unė para se tė bėhem rektor, kurrė padi nuk kam bėrė, edhe pse nė kėtė si tė vij atje nė Prishtinė mund ta bėj. Por, unė nuk do ta padis askėnd sepse nga shantazhet e tilla as nuk kam pasur frikė as nuk kam dhe as nuk mėrzitem. Por, siē kam thėnė gjithmonė, sa herė tė mė thirr gjyqi, unė do ta respektoj.

Rektor, ju jeni njėri nga kandidatėt pėr gjyqtar nė Gjykatėn Kushtetuese. Besoni se ky rast do tė ndikojė qė ju tė mos zgjidheni nė atė detyrė?

Enver Hasani: Unė nuk e di, ajo ėshtė ēėshtje e tė tjerėve. Njerėzit formojnė bindjen nė bazė tė asaj qė dėgjojnė nga palėt tjera. Unė atė nuk mund ta them. Unė nuk jam nė Kosovė dhe as qė e di se sa vota apo pikė kam fituar.

Edhe pas kėsaj e keni ndėrmend ta vazhdoni garėn pėr gjyqtar tė Gjykatės Kushtetuese?

Enver Hasani: Absolutisht, nė asnjė mėnyrė. Kėto padi nuk mund tė ndikojnė nė mua. Para njė jave e kam pasur njė padi tjetėr private, ju e dini, vetėm para pak ditėsh.

Express: Por, komisioni i Kuvendit tė Kosovės u ka kėrkuar gjykatave komunale t’i informojnė pėr kandidatėt nėse kanė dosje apo padi nė gjykata. Ata qė kanė tė tilla, do tė kenė probleme me zgjedhje pėr gjyqtarė nė kėtė institucion?

Enver Hasani: Kėtė nuk e di. Pėr kėtė vendos komisioni dhe organet e jo unė. Nuk e di unė ēfarė kanė njerėzit nė shpirt apo ēfarė mendojnė. Nuk e di unė. Por, dėgjo, nga gara pėr gjyqtar nė Gjykatėn Kushtetuese, edhe pėrditė sikur tė mė bėhet nga njė padi, nuk e kam ndėrmend tė tėrhiqem. Edhe njė diēka dua tė them. S’munden njerėzit me doktoruar kur ai Shemi (Shemsi Reēica) ėshtė 50 vjeē e lart. Ēfarė dobie ka shoqėria qė ta doktorojė njė njeri pak para se tė dalė nė pension. Ajo qė kam bėrė unė, i kam dhėnė pėrparėsi gjeneratės sė re qė janė nga 25 apo 30 vjeē. Dhe nė kėta unė e kam ndėrmend tė investoj sepse kėshtu veprohet nė botėn perėndimore. Absolutisht dhe nuk ka fuqi, nuk ka shantazh qė mė ndalon nga kjo qė po e them.

Nga: Nga Jeton Musliu -Express
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio