Studentet.info
Lajme : Ja obstruksionet e Komunės sė Tetovės ndaj USHT-sė
Kyqur 26-03-2009 8:50:00 (3726 Lexime)


TETOVĖ, 26 MARS - Komuna e Tetovės ka penguar disa projekte qė kanė tė bėjnė me Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė sferėn e urbanizimit, duke pamundėsuar pėrmirėsimin e jetės dhe standardit studentor dhe universitar.

Nė vend qė tė kyēet nė projektet e dėrguara nga ana e USHT-sė, Komuna e Tetovės ka zgjedhur tė heshtė apo tė kthejė pėrgjigje negative, me ērast ka pamundėsuar realizimin e projekteve shumė tė domosdoshme pėr universitetin shqiptar.

Nė kėrkesėn e USHT-sė pėr lejimin e vendit pėr ndėrtimin e kompleksit universitar, i cili do tė shndėrronte USHT-nė nė universitet modern evropian, Komuna e Tetovės as qė e ka shqyrtuar tė njėjtėn. Nga heshtja e Komunės po dėmtohet procesi i punės akademike nė USHT.
Komuna ėshtė treguar indiferente edhe ndaj kėrkesės sė USHT-sė pėr urbaniziminn e objekteve tė USHt-sė nė Reēicė tė Madhe, duke i lėnė tė njėjtat qė tė vazhdojnė tė figurojnė si ndėrtime tė egra. Edhe pse mjetet janė siguruar nga Ministria e Transportit pėr urbanizimin e kėtyre hapesirave (me iniciative tė USHT-sė), Komuna nuk ka aplikuar pėr urbanizimin e parcelave nė Reēicė tė Madhe.
(shih faksimiklin 2)Komuna ėshtė treguar indiferente edhe ndaj kėrkesės sė USHT-sė pėr urbaniziminn e objekteve tė USHt-sė nė Reēicė tė Madhe, duke i lėnė tė njėjtat qė tė vazhdojnė tė figurojnė si ndėrtime tė egra. Edhe pse mjetet janė siguruar nga Ministria e Transportit pėr urbanizimin e kėtyre hapesirave (me iniciative tė USHT-sė), Komuna nuk ka aplikuar pėr urbanizimin e parcelave nė Reēicė tė Madhe.
(shih faksimiklin 2)


Njė tjetėr shembull eklatant i obstruksionit tė Komunės sė Tetovės ndaj arsimit tė lartė nė gjuhėn shqipe ėshtė edhe mosdhėnia e ēertifikatės pėr planin detajor urbanistik.

Pėr dokumentin nr. 3 (shembull konkret i obstruksioneve nga Komuna): Kerkese e USHT-sė i ėshtė drejtuar Komunes pėr certifikate tė parcelave tė kompleksit universitar, me ērast Komuna e kthen pergjigjen se nuk janė kompetent dhe udhėzon pėr tė kontaktuar Minitsrinė e Transportit. Ministria e Transportit e kthen pergjigjen se nuk eshte kompetente Ministria, por Komuna eshte kompetente.

(Shih faksimilet 3-1, 3-2, 3-3)

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio