Studentet.info
Lajme : Reagim: Ali Ameti gėnjen opinionin pėr hapjen e Fakultetit nė Kumanovė
Kyqur 27-03-2009 15:40:09 (3221 Lexime)

Nė mediume tė ndryshme si ato pėr shtypura dhe vizuele Kryetari I BDI-sė z. Ali Ameti po gėnjen opinionin pėr hapjen e fakultetit nė Kumanovė.
Nė emisionet debative "Zgjedhjet 2009" nė televizione dhe mediume tjera, ku ishte prezent gjatė kampanjave pėr President shteti tė Maqedonisė dhe zgjedhjet lokale, nė pyetjen e parashtruar nga gazetaret pėr komunėn e Kėrēovės qė i tradhėtoi qytetarėt Kėrēovar me rrethin se mė 2008 do tė jenė komunė me shumicė shqiptare, dukshėm i shqetėsuar, z.Ali Ameti thotė se ka bėrė lėshim me tė vetmin qėllim, gjoja pėr tė marrė vizė nga Grujevski pėr hapja e fakultetit nė Kumanovė, ose siē thot ai Universitetit pasi nuk e din ende laboratin dhe kėrkesėn qė kan bėrė kėshilli iniciativ pėr hapjen e fakultetit dhe njėherit moderuesi i asaj iniciative, legjenda e arsimit shqip pėr Kumanovė e Likovė z. Etem Xheladini, Kryetari i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptar “Naim Frashėri” Kumanovė- Likovė.

Siē e pamė zotėriu thotė se nė vitin 2008 u bė kjo marveshje pėr hapjen e fakultetit nė Kumanovė pa pėrmend se sa fakultete, ku gendet fakultetit, pėrse nuk ishte present nė hapjen solemne, sa mjete ka lėshuar Qeveria dhe sė fundit pse funksionarėt e parties sė tij dolėn me komunikatė se fakulteti nuk do tė hapet nė vitin 2008/2009 por nė vitin shkollor 2009/2010.

Mirėpo fatkeqėsisht, njoftojmė opinionin e gjerė, veēmas atė shqiptarė se Ali Ameti dhe partija e tij as qė kanė pasur iniciativė, as qė ka kaluar amandamenti I BDI-sė, pasi nė amandamentin e BDI-sė ėshtė kėrkuar qė fakultete tė disperzohen nė Kėrēovė, Gostivar, Shkup, Strugė e tjera nga USHT-vės.Kurse iniciativa qytetare ėshtė bėrė me 22.08.2007, kurse nė mėnyrė zyrtare nga komisioni i prirė nga legjenda e Arsimit Shqip z.Etem Xheladini, institucioneve ju ka dėrguar me datėn 03.10.2007, ndėrsa pėgjigjėja me shkrim pėr prkrahjen e kėsaj iniciative ėshtė marrė nga ministria e Arsimit tė R.Maqedonisė me datėn 12.10.2007, kur minister ishte Sulejman Rushiti minister nė qeverisjen PDSH - VMRO, para se me ardhur nė pushtet BDI-ja kjo iniciativ mori dritė jeshile edhe nga qeveria.

Pėr herė tė parė kur dėgjojmė se pėr fakultetin e Kumanovės ėshtė tradhėtua Kėrēova habitemi dhe pritem se do tė reagon opinioni mė i thirrur pėr kėte punė USHT-ja ose LASH-I, por sikur ata heshtėn duke na bėr me dije se politika ėshtė ndytėsir nga se edhe meritata e tė tjerėve don ti pėrvetson Ali Ameti i pa turp, ose ju bėn ndonjė presion, por sa dim se z. Etem Xheladinin nuk e frigoi kurfar pushteti e lere mė ky i Ali Ametit, edhe pse dorėn nė zemėr mė se dy vite ishte thuaj se ēdo ditė nė mediume tė shkruara dhe vizuele me komunikatat e tij qoftė pėr pengesat qė paraqiteshin ose pėrkrahjet qė i vinin.Ali Ameti duhet ta dijė se njė ndėr virtytet njerėzore ėshtė se nuk duhet tė gėnjejė dhe mashtrojė, lėre mė tė marrė meritat e tjeter kujtė dhe tė pretendojė tė pėrzij duart nė arsim ku edhe ashtu ka probleme tė mėdha arsimi shqip nė R.e Maqedonis e me theks tė vacant ai nė Kumanovė.

z. Ali Ameti mund tė shkojė nė Strumicė, Prilep e Gjevgjeli tė mbajė tubime dhe tė ju premtojė qytetarėve kodra e male, fusha e lugina, nė reonet shqiptare bashkim trojesh, por ėshtė e pafalshme qė tė pretendojė se ėshtė shqiptarė dhe tė mashtrojė opinionin qė pos tradhėtive tjera qė bėri Kumanovės, ku dėshmoi edhe marrja e mikrofonit nė tubimin e Kumanovės nė zgjedhjet lokale 2009, nga ana e gruas sė dėshmorit tė luftės tė 2001, qė ai dhe funksionarėt e parties sė tij e kishin manipuluar mė se 7-vite.. Virtytet e shqiptarėve nuk janė tė kėtilla. Andaj, nė emėr tė rinisė shqiptare, nė emėr tė studentėve tė fakultetit tė Kumanovės, nė emėr tė popullit shqiptarė, kėrkojmė nga ky zotriu qė tė tėrhiqet nga kėto manipulime edhe pse kanė mbetur edhe pak ditė kampanjė.

Kjo ėshtė ftesė publike, megjithatė duhet ruajtur dinjitetin dhe krenarinė e shqiptarėve.nga se kjo vepėr kombėtare ka autorin ka inicuesin ka dėshmit e gjalla tė shkruara tė cilat gjenden nė gjitha institucionet e shtetit si nė Qeverin e R.Maqedonisė, Ministrin e Arsimit tė R.Maqedonisė, Parlamentin e R.Maqedonisė, Komisionin pėr akreditimin e disperzimit tė fakulteteve pran Qeverisė sė R.Maqedonisė dhe Arhivit tė USHT-sė, tė arkivuara me datėn 03.10.2007,si dhe dėshmit tjera.

Poashtu kemi edhe nė ballė tė kėtij aktiviteti legjenden e arsimit shqip pėr Kumanovė e Likovė Z.Etem Xheladinin i cili nė vitin 1991 diti ti hapė edhe shkollat e mesme nė Kumanovė , ku poashtu disa shqipfolės tė pushtetit tė atėhershė gjoja pluralist lavdroheshin so po bėjm diē, dhe pa ndėrprerė mė se njė vit i quajtiėn tė egra kėto paralele pork y burrė edhe pse i ri nuk u zbraps deri sa i legalizoi kėto dhe hapi shumė paralele tjera nė gjitha qendrat e shkollave tė mesme..

Pas kėtij shkrimi qėndrojnė gjithė studentėt e fakultetit tė Kumanovės dhe qytetarėt e ndershėm qė poashtu e dėshmuan duke gjunjėzuar BDI-nė e Ali Ametit nga 6-kėshilltar nė tre me mėse 60% mė pak vota , nga se gėnjente se gjoja na ka hapur fakultetin.


Kryesia e Unionit tė Studentėve nga Fakulteti I Kumanovės, dhe

IGFM me kryetar Idriz Sinani.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio