Studentet.info
Lajme : Studentėt vazhdojnė betejėn kundėr ndėrtimit tė kishės
Kyqur 31-03-2009 13:06:01 (1082 Lexime)


SHKUP, 31 MARS - Pas protestės sė tė shtunės, nga njė grup studentesh tė fakultetit tė Arkitekturės, nuk qėndron asnjė parti politike. Tė rinjtė, vazhdojnė ende ti mbeten qėndrimit se nė sheshin e Shkupit, nuk ka nevojė pėr objekt tė kishės. Tė mbėshtetur nga dekani dhe njė pjesė e profesorėve, studentėt, pjesė e tė ashtuquajturės ‘Brigada e parė e arkitekturės’ kėrkon qė tė ngrejė zėrin edhe nė tė ardhmen lidhur me arkitekturėn dhe pamjen e Shkupit.

“Brigada e parė e arkitekturės dėnon pėrpjekjet e disa subjekteve politike qė deshėn tė manipulonin me qasjen e sinqertė qė studentėt e Fakultetit tė Arkitekturės kanė pėr qėllim; pjesėmarrjen aktive.... dhe me kėtė rast, ngjarjen e pahijshme e shfrytėzuan pėr larje tė hesapeve politike me rivalėt e tyre”, Bogdan Ilievski, student i arkitekturės.

Dekani i Fakultetit tė Arkitekturės, nuk e fsheh qė nė protestė merrnin pjesė edhe studentė tė tij. Ai tha se pėr protestat do tė bisedohet.

“Unė i dėnoj ngjarjet qė ndodhėn nė kėtė klimė tė brishtė demokratike nė Maqedoni, si njė ngjarje qė na largon nga ajo qė duhet tė jetė praktikė, pjesėmarrje qytetare kur bėhet fjalė pėr ēėshtjet e zhvillimit tė qytetit dhe tė mėnyrės sė qytetėruar tė diskutimit”, thotė dekani i fakultetit tė Arkitekturės, Vllatko Korobar.

“Nuk ėshtė e vėrtetė qė ne ndėrmorėm qėllimisht protestė nė kohėn e zgjedhjeve... dėshirojmė qė tė bisedojmė dhe ti ndėrgjegjėsojmė qytetarėt, sepse ja ēfarė do ti ndodh Maqedonisė, nėse secili qytetarė mund tė vendos si ekonomist se ēfarė buxheti ka Maqedonia, secili arkitekt dhe planifikues, apo kur prifti mund tė thotė se ne jemi kėtu pėr kishėn", tha Divna Penēiq, asistent i fakultetit Arkitektonik.
Studentėt thonė se nuk kanė axhendė tė protestave, por se dėshirojnė qė tė vazhdojnė me tribuna dhe tubime tė qeta pėr ngjarje konkrete qė kanė tė bėjnė me arkitekturėn e qytet.

Frosina Pandurska
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio