Studentet.info
Lajme : Promovohet libri i publicistit Mahi Nesimi, Dhunimi i vullnetit
Kyqur 01-04-2009 11:46:23 (1444 Lexime)


TETOVĖ, 31 MARS - Dhunimi i vullnetit nė zgjedhjet parlamentare 2008, ky ėshtė titulli i librit tė ri tė publicistit, gazetarit dhe diplomatit Mahi Nesimi.

Ky libėr nė vete pėrmban fakte mbi tė kaluarėn e hidhur pėr Maqedoninė, gjegjsisht zgjedhjet parlamentare tė vitit 2008 kur dhuna arriti nė kulm duke shkaktuar edhe viktima nė Haraēinė.
Autori nė kėtė libėr analizon "shkaqet e zgjedhjeve apo dėshtimit tė demokracisė nė zgjedhjet parlamentare".

Profesori Havzi Mustafa, nė detaje shpjegoi pėrmbajtjen e kėtij libri, fakteve, numrave e tabelave tė shumta qė shpjegojnė dhunimin e votės sė vitit tė kaluar.

"Ashtu siē edhe kuptohet nga nėntitulli I librit autori mė sė shumti ėshtė shqetėsuar pėr gjendjen e shqiptarėve tė Maqedonisė, para dhe pas zgjedhjeve tė qershorit tė 2008-tshit. Ishin ato zgjedhje qė tė pėrtgjith ne ishin gjurmė tė zeza nė historinė tonė.

Ato ishin njė test jo vetėm I demokracisė sonė por edhe I pasionit tė skajshėn tė disa pushtetarėve tonė qė nė rrugėn pėr pushtet nuk vunė as kufitė human", tha profesori Havzi Mustafa.

Ky libėr pėrndryshe ju kushtohet Fatmir Jakupit nga Kondova dhe Naser Ajvazit nga Haraēina. Autori nė librin e tij ka bėrė analizė edhe mbi nevojėn e partive politike shqiptare, tė cilat duhet tė joshin votuesit shqiptarė pėr tė dalė sa mė tepėr nė votime. Sipas Nesimit jehona e shqiptarėve nė votime ėshtė shumė e ulėt krahasuar me jehonėn nė nivelin kombėtarė.

"Nė libėr kam tentuar tė flas nėpėrmjet tė dhėnave, prandaj libri ka diku mbi 100 tabela. Kam tentuar askund tė mos paraqitem subjektiv por tė flasin tė dhėnat, tė flasin tė dhėnat zyrtare", thotė autori i librit, Mahi Nesimi.

Promovimin e librit me prezencėn e tyre e nderuan shumė figura tė njohura tė letrave shqipe si dhe personalitete tė jetės politike brenda dhe jashtė vendit.

Bashkim Sulejmani
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio