Studentet.info
Lajme : Studentėt: Tė bojkotohen zgjedhjet presidenciale
Kyqur 01-04-2009 13:27:17 (1707 Lexime)


TETOVĖ, 1 PRILL - Studentėt shqiptarė thonė se duhet bojkotuar zgjedhjet presidenciale tė 5 prillit. Sipas tyre nuk ėshtė e logjikshme shqiptarėt tė votojnė pėr president i cili nė platformėn e tij nuk ofron asgjė pėr shqiptarėt. Edhe kryetari i Unionit tė studentėve tė USHT-sė Gadaf Uzairi ndanė kėtė mendim me pjesėn mė tė madhe tė kolegėve tė tij.
“Do tė ishte e udhės qė tė gjithė studentėt shqiptarė por edhe gjithė populli shqiptarė qė tė bojkotojnė zgjedhjet e presidentit meqė e dimė se nuk kemi atė forcė qė ti kushtėzojmė ata pėr tė pėrfituar diēka ne nga posti i Presidentit. Gjithashtu do tė kisha dash tė them tė dalin tė votojnė pėr kryetarė tė komunave, mirėpo pėr president nė pėrgjithėsi ėshtė e drejtė mora le qė tė bojkotohen”, tha Gadaf Uzairi, kryetar i Unionit tė studentėve tė USHT-sė.

Agon Ferati kryetari i Unionit tė studentėve tė UEJL, thotė se subjektet politike shqiptare janė ato tė cilėt duhet tė ishin mė vigjilente dhe nė kėtė rast tė parashtronin kėrkesat e tyre karshi subjekteve maqedonase tė cilėt kėrkojnė votat e shqiptarėve.
“Fatkeqėsia qėndron se nuk ka kushtėzime konkrete prej palės shqiptare, bile mund tė themi se nuk ka as komunikim ndėrmjet atyre, kur ata janė tė bindur diēka edhe nuk e pėrfillin aspak palėn shqiptare edhe u realizohet qėllimi. Disa herė mė shumė e masin se ne situatėn dhe nė fund vendosin”, shtoi Ferati.
Studentėt shqiptarė tė cilėt anketoj Alsat nė Tetovė nė pėrgjithėsi janė pro bojkotit tė zgjedhjeve presidenciale:
- “Jam i mendimit se ėshtė radha kur populli shqiptarė njėherė e pėrgjithmonė duhet tė tregon se vlen vota e tij, dhe ky mendoj ėshtė rasti mė i volitshėm tė tregoj se ka vlerė vota e popullit shqiptarė dhe do tė thotė me bojkotim do ta tregonte kėtė do ta afirmonte se ka vlerė. Ky ėshtė mendimi imė personal, sepse asnjėri nga presidentėt nė debatet e tyre nuk cekin diēka pėr ēėshtjen shqiptare, do tė thotė pėr realizimin e atyre pikave qė janė kėrkuar gjatė kėtyre viteve dhe bojkotimi mendoj se do tė jetė mė i arsyeshėm”.
- “Unė pėr vete nuk do tė dal nė zgjedhje pėr kandidatėt pėr kryetarė shteti, kėshtuqė do ti bojkotoj”.
- “Unė mendoj se shqiptarėt duhet tė dalin vetėm se me disa kushte, do tė thotė ēka i mundon shqiptarėt nė Maqedoni, do tė thotė duhet tė kėrkojnė kushte, pa marrė parasysh kemi shumė aspekte, vetėm se kjo ėshtė opsioni i fundit i shqiptarėve, pasiqė tanė kohėn kemi votuar pėr opsionet e maqedonasve”.
- “Nuk duhet, unė mendoj se nuk duhet. Sepse mendoj se kotė, jo unė do tė dal vetėm pėr kryetarė komune”.
- “Nė qoftė se nuk dalin shqiptarėt atėherė mund tė kemi rizgjedhje, unė mendoj se duhet t’ia bėjmė kėtė, edhe njėherė tė kemi zgjedhje tė reja”.
- “Sipas mendimit tim dhe gjithė studentėve duhet ta bojkotojmė ne, posaēėrisht shqiptarėt, pasiqė siē e dimė tė dy presidentėt njėri vjen nga rryma bullgare do tė thotė dhe Fėrēkoski serb dhe sipas mendimit tim ai duhet tė bojkotohet plotėsisht”.
Do tė votojnė ose jo shqiptarėt njėrin nga dy kandidatėt presidencial atė tė VMRO DPMNE-sė Gjorge Ivanov ose atė tė LSDM-sė Lubomir Frckoski mbetėt tė shihet tė dielėn.

Bedri Rexhallari
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio