Studentet.info
Lajme : Aktivitete me rastin e muajit tė Frankofonisė
Kyqur 03-04-2009 11:44:56 (1252 Lexime)

TETOVĖ, 2 PRILL - Nėn organizimin e studentėve dhe profesorėve tė programit studimor Gjuhė dhe letėrsi Frėnge, Qendrės pėr shėrbime studentore dhe Karrierė, Zyrės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare dhe me ndihmėn e Aleancės Franceze – Tetovė, nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės u organizuan sėrė aktivitetesh me rastin e muajit tė frankofonisė.

Lojė shahu, kuzhinė franceze dhe shqiptare, shfaqje filmash tė shkurtė, publikimi i disa nga titujve tė autorėve mė tė famshėm francez, ekspozitė me pamjet mė tė dalluara tė Francės etj., ishin disa nga aktivitetet qė u organizuan me kėtė rast.

Pjesėmarrės ishin edhe zėvendės ambasadorja franceze, E.S. Isabelle Guisnel dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė Ambasadės Franceze, pėrfaqėsuesja e French Culture Center, Suzana Pesiē, drejtuesit e Aleancės Franceze nė Tetovė si Paul Chambry, pėr tė pėrshėndetur iniciativėn dhe gjithashtu pėr tė promovuar mundėsitė pėr studime nė Francė.

Zėvendės-ambasadorja Guisnel pėrgėzoi pėr organizimin dhe siguroi pėr pėrkrahjen e mėtutjeshme tė Ambasadės Franceze pėr Universitetin Shtetėror tė Tetovės.
Nga USHT, tė pranishmit i pėrshėndeti prof. dr. Fejzulla Shabani, prorektor pėr studime pasdiplomike, i cili nė emėr tė USHT-sė falėnderoi Ambasadėn Franceze dhe Aleancėn Franceze nė Tetovė pėr pėrkrahjen e vazhdueshme pėr USHT-nė, sidomos pėr katedrėn e gjuhės frėnge, pėr financimin e laboratorit tė gjuhės etj.

Edhe pėrgjegjėsi i katedrės sė gjuhės frėnge, prof. Shefki Luma falėnderoi pėrfaqėsuesit francez nė Maqedoni pėr ndihmesėn e vazhdueshme. Ai mė tej foli pėr rėndėsinė e muajit tė frankofonisė dhe pėr shėnimin tradicional tė tij.
Muaji i frankofonisė tradicionalisht shėnohet nė shumė institucione arsimore. Nė USHT ka filluar tė organizohet nga viti i kaluar dhe me tendencė qė tė zhvillohet dhe rritet nga viti nė vit.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio