Studentet.info
Lajme : Nė USHT shėnohet 60 vjetori i NATO-s
Kyqur 09-04-2009 13:10:40 (1133 Lexime)


TETOVĖ, 8 PRILL - USHT nė bashkėpunim me Ministrinė e Mbrojtjes organizoi prezentim me temė “NATO dhe Republika e Maqedonisė nė rrugėn drejt NATO-s”.

Nė kėtė eveniment ishin prezent njė numėr i madh ambasadorėsh si dhe atashetė ushtarake tė vendeve anėtare tė NATO-s si dhe tė misioneve tė akredituara nė Maqedoni.

Nikoqiri i kėtij organizimi rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof.dr. Sadi Bexheti pėrshėndeti tė pranishmit dhe ndėr tė tjera theksoi: “Ėshtė i pamohueshėm fakti qė Republika e Maqedonisė ka ende pėr tė bėrė deri nė anėtarėsimin e plotė nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian, dhe besoj qė pėrkrahjen qė e ka nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe vendet tjera anėtare tė NATOS, do tė jetė me rėndėsi tė madhe pėr ne, dhe e cila edhe nė tė ardhmen do tė jetė nxitje pėr implementimin e reformave tė pėrgjithshme nė vendin tonė”.
Poashtu rektori iu drejtua edhe studentėve me porosinė se NATO nuk pėrfaqėson vetėm organizatė ushtarake, por atė e pasurojnė tė gjitha vlerat e Bashkimit Evropian, siē janė: liria, paqja, demokracia, tė drejtat e njeriut, sundimi i shtetit ligjor, progresi, arsimi dhe se kėto vlera duhet t’i kultivojmė dhe mbindėrtojmė nė ēdo moment.

Ministri i mbrojtjes sė Republikės sė Maqedonisė, zt. Zoran Konjanovski poashtu pėrshėndeti nikoqirėt dhe tė pranishmit duke u uruar pėrfaqėsuesve tė Shqipėrisė dhe Kroacisė anėtarėsimin nė Aleancė dhe potencoi se anėtarėsimi i Republikės sė Maqedonisė mbetet pėrcaktim i fuqishėm strategjik dhe prioritet mė i lartė shtetėror. Ai potencoi se:”Republika e Maqedonisė vazhdon fuqishėm tė hapėron drejtė rrugės sė vetme – rrugės pėr integrimin e saj evropian dhe euroatlantik”.

Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Maqedoni, Ekselenca e Tij zt. Philip Reeker, nė fjalėn e tij pėrshėndetėse theksoi rėndėsinė e anėtarėsimit tė Maqedonisė nė NATO ku edhe njėherė potencoi pėrkrahjen dhe pėrcaktimin e SHBA-ve drejt arritjes sė kėtij synimi duke cituar presidentin Obama “Mezi pres ditėn kur do tė shoh Maqedoninė anėtare tė NATO-s”.
Edhe ambasadorja e Mbretėrisė sė Holandės, Ekselenca e Saj, znj. Simone Filippini, nė fjalėn e rastit si pėrfaqėsues e shteteve anėtare tė NATO-s pėr dy vitet nė vijim mes tjerash tha se rruga e vetme e Maqedonisė ėshtė integrimi i saj nė BE dhe NATO. Ajo nėnvizoi se anėtarėsimi nė kėto struktura nuk sjell vetėm pėrfitime por edhe pėrgjegjėsi tė mėdha.

Ministri i mbrojtjes mbajti prezantimin me temė “NATO dhe Republika e Maqedonisė nė rrugėn drejt NATO-s” para tė pranishmėve dhe studentėve tė USHT.
Ky prezentim pėrmbante njė retrospektivė tė zhvillimit tė Aleancės veriatlantike qė nga themelimi nė 4 prill 1949 deri mė sot si dhe hapat e Maqedonisė nė 15 vitet e shkuara nė drejtim tė anėtarėsimit nė NATO. Ministri poashtu ndau kohė edhe pėr pyetjet e studentėve dhe gazetarėve.

Pėrveē ambasadorėve tė SHBA dhe Mbretėrisė sė Holandės, tė pranishėm ishin edhe ambasadorėt e: Bullgarisė, Sllovenisė, Hungarisė, Polonisė, Turqisė, Shqipėrisė si dhe pėrfaqėsues tė gjeneralshtabit tė Republikės sė Maqedonisė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio