Studentet.info
Lajme : Bursat pėr studime nė SHBA prezantohen nė Tetovė
Kyqur 05-05-2009 4:05:45 (1417 Lexime)


Ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Shkup tė mėrkurėn do tė tė bėj prezantimin e Programit Fulbright pėr vitin e ardhshėm akademik. Ftohen tė gjithė tė interesuarit qė tė marrin pjesė nė kėtė prezantim rreth bursave tė studimit nėpėr universitetet e SHBA-ve qė do tė mbahet nė Kėndin Amerikan nė Tetovė tė mėrkurėn me fillim nė ora 13 00. Aty do tė mund tė parashtrohen pyetje tė ndrsyhme dhe tė bashkėbisedohet me qėllim tė informimit sa mė tė drejt rreth bursave amerikane. Tema e prezantimit do tė jetė "Fulbright Programs" dhe do tė paraqitet nga Albion Abdullai, pėrgjegjės nė Qendrėn pėr Resurse tė informacionit. Me kėtė rast Ata qė fitojnė kėtė mundėsi quhen studentė me bursa Fulbright dhe marrin para tė mjaftueshme pėr udhėtime, arsimim dhe jetesė. Programi financohet nga qeveria e Shteteve tė Bashkuara, qeveritė e vendeve tė tjera dhe organizata privateProgrami "Fulbright" ndėrkombėtar ka nė bazė tė saj shkėmbimin arsimor, tė ngritur nė vitin 1946 nga qeveria e SHBA-sė, nė bazė tė legjislacionit tė paraqitur nga ish-Senatori J. Ėilliam Fulbright nga Arkansasi. Synimi i tij ėshtė tė "rrisė mirėkuptimin e ndėrsjellė mes popullit tė Shteteve tė Bashkuara dhe popujve tė vendeve tė tjera".

Ky program funksionon nė 140 vende tė botės dhe jep afėrsisht 4.500 grante tė reja ēdo vit nė lėmi tė ndryshme.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio