Studentet.info
Lajme : “Public Speaking” nga SHBA-tė pėr studentėt shqiptar
Kyqur 07-05-2009 1:37:44 (1348 Lexime)

TETOVĖ, 6 MAJ - Kėndi Amerikanė nė Tetovė me sukses ka realizuar programin “Public Speaking” pėr shkathtėsi nė tė folurit publik nga trajner amerikanė pėr nxėnėsit dhe studentėt shqiptar.

Tė mėrkurėn nė mbrėmje ėshtė shėnuar njė ceremoni modeste janė ndarė ēertfikatat e para pėr pėr njė grup nxėnėsish tė shkollave tė mesme dhe studentėsh, tė cilėt gjatė dy muajve tė kaluar janė trajnuar pėr shkathtėsi nė tė shprehurit nė publik dhe metodave tė reja tė prezantimeve tė ndryshme nė gjuhėn angleze.

“Jam mrekulluar gjatė seancave tė programit “Public Speaking”, ku kam pasur nderin qė tė shoh nga katėr prezantime tė ndryshme nga secili pjesėmarrės me tematikė tė ndryshme dhe tė gjitha nė gjuhėn angleze” theskoi Gėzim Sulejmani, Koordinator i Kėndit Amerikan nė Tetovė.

Ndėrkohė edhe pjesėmarrėsit janė shprehur shumė tė kėnaqur. Fuat Pajaziti student i Universiteti Shtetėror tė Tetovės , nuk ka lėshuar asnjė seancė dhe thotė se ka mėsuar shumė gjėra tė reja dhe metoda tė prezantimit nė publik.

“Jam shumė i kėnaqur qė mora nė pjesė nė kėtė trajnim. Kam mėsuar teknikat e tė shprehurit modern, si tė mbaj fjalim prezantues, fjalim demonstrues, fjalim pėr tė bindur tė pranishmit nė prezantimin e ideve tona dhe tė gjitha kėto me njė vetėbesim tė madh” tha Pajaziti.

Nė ceremoninė e ndarjes sė certifikatave pėrveē, profesorėve dhe prindėrve tė kandidatėve kanė marr pjesė edhe trajnuesja nga SHBA-tė Melissa Hauke si dhe pėrfaqėsuesi nga Ambasada Amerikane nė Shkup, Gazmend Iljazi, pėrgjegjės pėr ēėshtje edukative.

Programi “Public Speaking” realizohet si pjesė e programit tė thellimit tė miqėsisė dhe mirėkuptimit ndėrmjet popullit amerikan dhe popullatės sė Tetovės dhe Gostivarit. Ambasada Amerikane nė kėtė drejtim vazhdimisht sjell risi me programe tė reja.

Kėshtu qė tė premten nė Tetovė do tė qėndrojė veteran i gazetarisė, reporter i luftėrave z. Barry Hillenbrand, qė ka punuar njė kohė tė gjatė pėr gazetėn prestigjioze amerikane “Time”. Ai do tė mund tė bashkėbisedojė me gjithė gazetarėt drejtorėt e mediave dhe me qytetarė tė tjerė.

Gjithashtu, do tė shėnohet edhe dita e librit, me ē'rast me 16 Maj kėndi Amerikan nė Tetovė nė bashkėpunim me Vollunterėt e Korpusit tė Paqes nga SHBA –ja, tė cilėt do tė sjellin ushqime tradicionale amerikane dhe do tė dhurojmė libra pėr lexuesit tetovar. Ndėrsa me 17 janar do tė organizohet Marshi nė mbėshtetje tė luftės kundėr kancerit nė gji. (INA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio