Studentet.info
Lajme : Kėrkohen studime falas
Kyqur 19-05-2009 2:11:40 (1248 Lexime)

SHKUP, 19 MAJ - Njė tjetėr protestė studentore, pėrveē atyre tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės do tė vjen tė enjten, por kėsaj radhe nė Shkup dhe para Rektoratit tė Universitetit “Shėn Kirili dhe Metodi”. Dallon shumė edhe motivi i kėrkesės. Pėrderisa nė Tetovė do tė protestohet pėr tė kėrkuar financim optimal, me tė cilin do tė garantohet funksionimi i USHT-sė si institucion publik, nė Shkup do tė protestohet pėr tė kėrkuar studime falas. Grupi joformal i studentėve tė UKM-sė, tė hėnėn mbrėma kishte paralajmėruar tė organizojė tribunėn “Indeks i lirė”, nė tė cilėn do tė paraqiten kėrkesat dhe qėllimet e protestės. nė Shkup.

Organizatorėt thonė se nė tribunė do ti shprehin dhe diskutojnė pakėnaqėsitė nga mėnyra e studimit, kurse tė enjten do tė dalim me kėrkesa konkrete nė protestėn e paralajmėruar. Pezullimi i participimit pėr studentėt nė kuotėn shtetėrore, respektivisht studime falas pėr ata qė arrijnė tė regjistrohen me kėtė kuotė do tė jetė kėrkesa kryesore, ndėrsa do tė protestohet edhe kundėr standardit tė ulėt social tė studentėve, kushtet e kėqija nėpėr konvikte dhe mungesa e medieve studentore.

“Shėn Kirili” ėshtė universiteti mė i vjetėr nė Maqedoni, ndėrsa pėr vitin 2009 thithi 63.23 pėr qind tė buxhetit tė pėrgjithshėm. Edhe pse kryeson listėn me numrin e studentėve tė pesė universiteteve publike, ai numėr pėrsėri nuk pėrfshin pėrqindje tė lartė sa edhe buxheti.

Nga: Laura PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio