Studentet.info
Opinione : Shkolla e Idrizovės dhe USHT-ja
Kyqur 20-05-2009 11:33:37 (1386 Lexime)


Arben RATKOCERI

Duke ndjekur seancėn e fundit tė Parlamentit tė Maqedonisė, ku debatohej pėr njėfarė informate tė inspektoratit rreth punės sė USHT-sė, u krijuan situate tė tilla, sa qė herė tė vinte tė qeshėsh e herė tė qashė. Tė qeshėsh, pėr shembull, kur dėgjoje hipokrizinė e deputetit tė BDI-sė, Safet Neziri, tė cilit vetėm zjarr nuk i dilte nga goja, duke mbrojtur gjoja USHT-nė nga keqpėrdorimet qė qenkan bėrė aty. Ky Safet Neziri ėshtė pikėrisht ai qė fėmijėt shqiptarė tė Idrizovės, si deputet i asaj zona qė ėshtė, i ka lėnė pa paralele nė gjuhėn shqipe, tė cilėn ua garanton jo vetėm ligji, por edhe Kushtetuta. Tė kota ishin protestat e prindėrve, fėmijėve, po edhe mediave shqipe, qė edhe ata tė jenė tė barabartė si gjithė fėmijėt e Maqedonisė.

Madje, u shkua edhe mė tej dhe ky deputet, lėre qė i la pa paralele nė gjuhėn shqipe, por bashkė me partinė e tij, propagandoi mė tė madhe tek shqiptarėt qė gjatė zgjedhjeve tė votohet pėr kryetar tė Shkupit, Koce Trajanov, personi qė deri nė atė kohė ishte kryetar i Komunės sė Gazi Babės dhe qė mė sė shumti u apostrofua nga banorėt e Idrizovės, si shkaktarė i mos hapjes sė klasės shqip. Merreni me mend, tė dashur lexues, e sidomos studentė e pedagogė tė USHT-sė, kush ka mbetur qė t'ju mbrojė e t'ua qajė hallin juve. Ai qė nuk ishte i zoti ta "pastron" mėhallėn e katundin e vet. Tė ishte hipokrizia vetėm e kėtij deputeti ndoshta edhe do gėlltitej disi, ama kur dėgjoje edhe disa kolegė tė tjerė tij, se sa tė "zjarrtė" qė ishin, po sipas tyre nė mbrojtje tė USHT-sė, a nga ana tjetėr haberin nuk e kanė se ēka ėshtė arsimi i lartė. Pra, deputetė qė falė disa "palaēo" tė fakulteteve nė Shkup, por edhe tė disa tjerave jashtė kryeqendrės nė moshėn e tyre 40-vjeēare, brenda njė viti, kanė ngritur statusin e tyre intelektualė nė persona mė diplomė universitare. E kėta nuk janė tė pakėt dhe nuk i kemi vetėm nė Parlament, por kanė vėrshuar gjithandej.
Kjo mė sė miri ilustrohet pėrmes njė barsolete, qė qarkullon mes gazetarėve shqiptarė, se si disa funksionarė shqiptarė, tė diplomuar nė moshė e kohė "jo normale", menjėherė pasi merrnin urimet pėr "suksesin" e arritur, pėrgjigjeshin tė mllefosur: "ah, sikur ta dinim se aq lehtė kryhet fakulteti, do kryenim edhe shkollėn e mesme".
Edhe kėta, ashtu si ai deputeti i "paraleles sė Idrizovės", kanė guxim tė rrahin gjoks dhe tė kėrkojnė "qime nė vezė" te puna apo karriera e ish-rektorit, Sadi Bexheti, apo te i tanishmi, Agim Vela, profesor, kalibrin e tė cilėve rrallė e gjeni jo vetėm nė Maqedoni, por edhe me gjerė. Pikėrisht, kjo ėshtė pėr tė qarė. Pėr tė qarė, sepse dikush atyre ua ka krijuar mundėsinė jo vetėm tė flasin, por besa edhe tė vendosin pėr ēėshtje qė nė njė shoqėri normale, para se do tė ta pėrmendin USHT-nė apo emrat e personaliteteve eminentė, do duhej tė bėnin "bismilahi", se pėrndryshe do sanksionoheshin.
Nuk dua tė futem nė tė dhėnat faktike buxhetore pėr diskriminimin e tmerrshėm qė i bėhet kėtij Universiteti, nė krahasim me simotrat e saja nė Shkup, Manastir e Shtip, sepse ata qė janė tė mandatuar pėr ta rregulluar kėtė ēėshtje, vazhdojnė tė gėlltisin veprime qė poshtėrojnė shqiptarėt, si mjet mbijetese nė skenėn e diktuar politike.
Urojmė qė USHT-nė, i cili nga shumė kush nuk konsiderohet vetėm si njė institucion akademik, por edhe simbol i pėrpjekjeve shqiptare ne Maqedoni, tė mos e gjejė fati i Institutit "Pjetėr Bogdani", tė cilin e kanė bėrė telef dhe e kanė lėnė pa nam e nishan.
E, nga ai debat parlamentar, nga shkurtimet buxhetore dhe nga ai raport skandaloz i inspektoratit, duket se si "Pjetėr Bogdanit" edhe USHT-sė po tentohet t`i vihet laku pėr ta ngulfatur. Si tė shpjegohen ndryshe debatet apo "raportet e inspektoratit", tė cilat pėrmbajnė edhe banalitete tė nivelit tė tillė, bie fjala, pse janė shtruar kokteje nė filan restorantin kur kjo ka mund tė bėhet nė ēajtoret e Ēarshisė sė Tetovės!
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio