Studentet.info
Lajme : Studentėt e Shkupit protuestuan pėr studime falas
Kyqur 21-05-2009 13:57:17 (1241 Lexime)


SHKUP, 21 MAJ - Njė grup studentėsh tė Universitetit tė Shkupit protestuan nė sheshin e Universitetit duke kėrkuar heqjen e pagesės pėr studime tė studentėve. Studentėt kėrkuan studime falas si pėr studentėt qė finansohen nga shteti, eshtu edhe pėr studentėt qė paguajnė pėr studimet e tyre. Pagesa e studimeve nis nga 200 deri nė 1 200 euro.
"Ekzistojnė shumė familje qė nuk kanė finansa qė t'i lėshojnė familjet e tyre tė shkollohen pasiqė tatimet qė paguajmė njė pjesė shkon nė arsimin e lartė qė do tė thotė ne nuk kėrkojmė falas pasiqė megjithatė ka para pėr kėtė", tha njė student.

"Nuk promovojmė dhunė, ky ėshtė njė protestė e qetė, ėshtė koha qė edhe studentėt maqedonas tė organizohen nė njėfarė mėnyre", thotė njė student tjetėr.

Profesorėt e ndarė lidhur me kėtė ēėshtje. Ata qė mbėshtesin protestėn thanė se kėrkesat e studentėve duhet tė dėgjohen.
Ėshtė e rėndėsishme qė pėrderisa studentėt diēka kėrkojnė do tė thotė se kanė nevojė", u shpreh profesori Zoran Acevski.
"Mendoj se studentėt kanė tė drejtė nė disa sfera dhe sipas kėsaj mendoj se duhet tė luftojnė pėr tė drejtat e tyre", theksoi profesori Kiro Kambevski.

Protesta u zhvendos para ndėrtesės sė rektoratit duke bohoritur parullat: Mjaft heshtje, Studentėt janė forcė, Arsimim falas dhe cilėsor.
Rektori Velimir Stojkovski tha se ėshtė i hapur pėr bashkėpunim me studentėt.

"Ky partcipim ėshtė i trashėguar dhe vendosur dhe do tė duhet tė gjendet model adekuat pasiqė siē u shpreh edhe kryetari i lėvizjes studentore edhe ata nė strategjinė e tyre kanė tė vendosur heqjen graduale tė pagesės, por pėrderisa nuk gjendet model adekuat kjo do tė funkisonoj ashtu siē ėshtė", tha rektori Velimir Stojkovski.
Nė rajon vetėm Sllovenia lejon stduimin falas ndėrsa nė Europė Franca.Studentėt thanė se nėse kėrkesat e tyre nuk meren parasysh paralajėmruan protesta tė sėrishme nė tetor.

Meral Ismaili
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio