Studentet.info
Lajme : UNIVERSITETI NDERKOMBETARE NE STRUGE JEP DIPLOMAT E PARA AMERIKANE NE MAQEDONI
Kyqur 25-06-2009 2:52:19 (4674 Lexime)


STRUGĖ, 26 QERSHOR - Universiteti Nderkombėtarė nė Strugė si insitutucion i lartė arsimor nė Maqedoni dhe nė tė njėjtėn kohė si njė insititucion mjaft i ri dhe mjaft me perspektiv krenohet me tė diplomuarit e parė tė kėtij Universiteti nė programet Bachelor nė katėr fakultet tė cilėt funksionojnė nė kėtė Universitet sic janė: Fakulteti Ekonomik me dy drejtime Ekonomi dhe Biznes dhe drejtimi tjeter Marketing- Menaxhmenti Financiar; Fakulteti Juridik me dy drejtime: Jurisprudence dhe Kriminalistike; Fakulteti i Shkencave Politike me drejtimin: Diplomaci dhe Marrdhenieve Nderkombetare dhe Fakulteti i Teknologjise Informative.

Ne kuadėr tė kėtyre fakulteteve dhe drejtimeve paraprake Univeristeti Ndėrkombėtarė nė Strugė ka marrveshje bashkėpunimi me shumė insitucione tė nryshme tė vendit dhe tė huaja sic janė: Neė York Universiteti ne Shkup, Akademia e Shkencave e R sė Shqipėrisė , Akademia Diplomatike Shqipėtare, Universiteti Shtetėror i Tiranės, Universiteti Mesdhetarė nė Tiranė, Universiteti AAB ne Prishtinė, Universiteti ILIRIA nė Prishtinė, Fakulteti i Shkencave Politike ne Sarajevė dhe shumė inistitucione tė cilėt promovojnė arsimin shqipėtarė, ndėrsa nė tė njėjtėn kohė Universiteti Ndėrkombėtarė nė Strugė ėshtė institucioni i vetėm i arsimit tė lartė nė Maqedoni qė ka marrveshjė bashkėpunimi respektivishtė ėshtė institucion i akredituar pervec nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės sė R.sė Maqedonisė dhe tė Universiteteve amerikane dhe atyre Britaneze.
Kėshtuqė ky institucion ėshtė e akredituar nga ana e ‘’American Heritage University’’nga Shteti i Kalifornisė nė SHBA-tė dhe nga ‘’London City College’’ nga Londra. Nė kuadėr tė kėtij bashkėpunimi ditėn e mėrkurė, mė datė 24.06.2009 nė hapėsirat e Universitetit Ndėrkombetarė nė Strugė u dhanė diplomta e para studentėve tė kėtij Universiteti, respektivisht kėta studentė janė nė tė njėjtėn kohė edhe tė diplomuarit e parė tė cilėt marrin diploma amerikane nė Republikėn e Maqedonisė.

‘’ Ditė historike pėr Universitetin Ndėrkombėtarė nė Strugė, pėr kombin Shqipėtarė dhe pėr tė gjithė popullin nė trojet mbarėshqiptare do tė ngelet data e sotshme 24.06.2009 sepse jepen diplomat e para universitare amerikane nė R.e Maqedonisė’’- ishin kėto fjalėt e para tė Rektorit tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės Prof.Dr Lisen Bashkurti i cili bashkė me Rektorin e ‘’American Heritage University’’ Prof.Dr. Tony B. Ogaimien ju dhanė diplomat e para tė diplomuarve tė kėtij Universiteti, njėkohėsishtė Prof.Dr. Tony B. Ogaimien ju drejtua tė pranishmėve me fjalėt: Ju faleminderoj per qasjen tuaj nė programin edukativ tė ofruar nga ‘’American Heritage University’’, kur ju investoni kohė dhe tė holla nė arsimin universitar ju keni parasysh njė qellim serioz , mundėsinė pėr tė qėnė mė pranė jush e realizojmė nėpėrmjet bashkėpunimit tonė tė ngushtė me Universitetin Ndėrkombėtarė nė Strugė.

Nė ceremoniė e ndarjes sė diplomave tė pranishėm ishin edhe shumė personalitete tė vendit dhe tė huaj tė cilėt uruan sudentėt e diplomuar pėr arritjen e tyre dhe e pėrgėzuan bordin drejtues dhe stafin akademik tė Universitetit Ndėrkombėtarė nė Strugė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio