Studentet.info
Lajme : Vela: Ndėrhyrje e dhunshme me motive politike
Kyqur 03-07-2009 6:03:37 (1339 Lexime)


TETOVĖ, 3 KORRIK - Tė premten, nė njė konferencė pėr shtyp jashtė zyrave tė rektoratit, rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Prof.Dr Agim Vela ka reaguar ndaj ndėrhyrjes sė djeshme tė dhunshme tė Ministrisė sė Arsimit dhe shkencės sė RM-sė nė USHT.

Vendimin pėr shkarkimin e udhėheqėsisė sė universitetit dhe marrjen e dhunshme tė rektoratit nga ana e personave joakademik, rektori Vela e ka quajtur si shkelje flagrante tė tė gjitha akteve pozitive nė Maqedoni.

“Nuk ka dyshim se kėto veprime janė kryekėput politike,tė pajustifikueshme, pėr ēfarė edhe kemi paralajmėruar me kohė opinionin pėr presionet e vazhdueshme qė nė vazhdimėsi i janė bėrė USHT-sė dhe organeve tė tij”, tha ai.

Sipas tij, Ministri i Arsimit dhe Shkencės sė RM-sė ka shkelur tė gjitha procedurat ligjore, duke dorėzuar Vendimin nė dorė “u.d. Rektorit tė ri Agron Reka” dhe pa njoftuar mė asnjė formė paraprakisht Universitetin.


“Ne mbesim sėrish nė qėndrimin tė rrespektohet procedura e zgjedhjes sė Rektorit tė USHT-sė e inicuar mė 24 qershor 2009 nga Drejtoria e Rektoratit dhe Senati i USHT-sė, procedurė shumė transparente qė lejonte kandidimin pėr Rektor deri sot 03 korrik 2009”, tha rektori USHT-sė Agim Vela.

Ai ka bėrė tė ditur se nė ndėrkohė ky reagim do t’iu drejtohet tė gjitha institucioneve relevante nė vend dhe nė botė, pėr zgjidhjen e kėtij akti tė shėmtuar politik ndaj njė institucioni tė lartė arsimor, ndaj trupave akademike.

I pyetur nga gazetarėt se a do tė bėjė pranim-dorėzimin e detyrės sė rektorit, rektori Vela tha se njė gjė e tillė nuk mund tė bėhet me njė rektor jolegjitim.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio