Studentet.info
Lajme : USHT-ja radhitet nė vendin e dytė nė Maqedoni nė ranglistėn e universiteteve botėrore
Kyqur 06-07-2009 2:27:31 (1163 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės radhitet nė vendin e dytė nė Maqedoni pėr nga cilėsia e kėrkimeve dhe publikimeve shkencore dhe pėr nga kualiteti i standardeve tė vendosura nė procesin arsimor. Ky rangim ėshtė bėrė nga grupi mė i madh hulumtues ” Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSUIC), i cili pėr metodologji ka Parimet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė Berlin ( BPHEI).

Universiteti Shtetėror i Tetovės rangohet nė vendin 3991 nga gjithsej 6000 universitete botėrore . Deri para 3 vitesh ky universitet nuk gjendej nė ranglistėn e universiteteve botėrore . Kjo arritje ėshtė rezultat i menaxhimit tė suksesshėm gjatė periudhės nga tetori i vitit 2006 deri nė fillim tė korrikut tė vitit 2009 nga ana e ish- rektorit tė USHT-sė, Prof.Dr. Sadi Bexhitit dhe rektorit aktual Prof.Dr. Agim Vela si dhe stafit akademik.

Universitetet tjera tė Maqedonisė siē ėshtė ai i “Shėn Kirili dhe Metodi” ėshtė ranguar nė vendin 2072, ndėrsa ai i Evropės Juglindore gjendet nė vendin e 5951.

Sa i pėrket universiteteve tė vendeve fqinje, siē ėshtė Kosova dhe Shqipėria, Universiteti i Prishtinės ėshtė ranguar nė vendin 4452, ndėrsa Universiteti i Tiranės nuk kualifikohet ndėr 6000 universitetet mė tė mira nė botė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio