Studentet.info
Lajme : Osman Kadriu: Ėshtė shkelur autonomia e USHT-sė
Kyqur 06-07-2009 13:54:18 (3123 Lexime)


SHKUP, 6 KORRIK - Prorektori i Universitetit FON dhe eksperti i ēėshtjeve juridike, prof.dr Osman Kadriu ka theksuar se ėshtė e qartė se nė USHT ėshtė cenuar autonomia e universitetit me ndėrhyrjen e tillė tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės

Prorektori i Universitetit FON nė Shkup, prof.dr. Osman Kadriu pėr agjencinė e lajmeve INA ka theksuar se janė krijuar paqartėsi tė mėdha sa i pėrket zhvillimeve tė fundit nė USHT.

“Mendoj se ėshtė e qartė se cėnohet autonomia e Universitetit. Ndėrsa nė anėn tjetėr, me kohė ėshtė dashur tė ndėrhyjė Qeveria pas kontrolleve tė inspektorėve pėr keqpėrdorime dhe jo nė kėtė formė kur paraqiten tani me masa administrative”, ka theksuar Osman Kadriu. Sipas tij, nė kėtė situatė qė ėshtė nė USHT rrugėdalja ėshtė shumė e vėshtirė. “Nė kėtė fazė kemi involvim tė strukturave shtetėrore, mosmarrėveshje tė partive qė janė kyēur drejtpėrdrejt me problemin dhe qė garojnė pėr tė kontrolluar universitetin. Por nga gjithė kjo situatė, viktima janė studentėt”, theksoi prorektori i FON-it, prof.dr. Osman Kadriu.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio