Studentet.info
Lajme : Pėr gjetjen e njė zgjidhjeje tė grevės sė studentėve tė UT-sė
Kyqur 07-12-2004 10:03:43 (3194 Lexime)Pėr gjetjen e njė zgjidhjeje tė grevės sė studentėve tė UT-sė

Ahmeti nė Prishtinė, Beadini nė Tiranė

Rektori Beadini prej tė enjtes gjendet ne konferencėn e rektorve tė ballkanit qė ėshtė duke u mbajtur nė Tiranė, ndėrsa janė paralajmėruar edhe takime tė tij me kryeministrin e Shqipėrisė Fatos Nano

Vizitėn e z. Ali Ahmetit bėrė Kosovės studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė nė Universitetin e Tetovės e shohim si njė lėvizje positive. Ndėrsa ata akoma vazzhdojnė grevėn pėr gjetjen e njė zgjidhje tė statusit tė tyre, gjegjėsishtė transferimin e tyre nė universitet simotra.


“Ne nuk shohim diēka konkrete qė do tė ēonte nė zgjidhjen e ēėeshtjes sonė, pėr vet faktin se kėtu bėhet fjalė vetėm pėr zgjidhjen e problemit tė njė pjese tė studentėve pra, atyre kosovarė, kurse nuk ka lėvizje nga Tirana, andaj ne nuk dimė se cili ėshtė fati i studenteve vendor”- tha dje Besnik Krasniqi pėrfaqėsues I studentėve grevist.
Sipas tij grupet punuese nga Kosova pritet qė vetėm t’i shikojnė mundėsitė se a mund tė zgjidhet problemi, prandaj grupi nė fjale mund ti pėrgjigjet negativisht apo edhe mund tė jet vetėm pėr njė zgjidhje parciale. Studentėt nuk paragjykojmė por, thonė se do tėp resin tė hėnėn se ēka u ofrohet konkretishtė, gjithashtu ata do tėp resin edhe Rektorin Beadini qė ėshtė nė Tiranė dhe tė njoftohen se a ka diē konkrete edhe atje.
Rektori Beadini prej tė enjtes gjendet ne konferencėn e rektorve tė ballkanit qė ėshtė duke u mbajtur nė Tiranė, ndėrsa janė paralajmėruar edhe takime tė tij me kryeministrin e Shqipėrisė Fatos Nano. Gjithashtu mėsojmė se nė agjendėn e Beadinit janė edhe takime me struktura tė Universitetit tė Tiranės dhe ministrinė e atjeshme tė Arsimit pėr tė gjetur mundėsinė e transferit tė njė pjese tė studentėve tė UT-sė nė Universitetet e Shqipėrisė.
“Nuk duhet harruar faktin se kėrkesa, perkatesisht opcioni ynė i dytė krahas asaj tė zyrtarizimit ėhstė "transfer i tė gjithė studentėve nė njerin nga Universitetet simotra Prishtinė apo Tiranė. Andaj, ne nuk do tė heqim dorė nga greva deri tė zgjidhet ēėshtja e studentit tė fundit. Gjithashtu nė gjykojmė se nuk mjafton vetem transferi por duhet shikuar se si do tė kompenzohen ditėt e humbura tė kėtij viti akademik si dhe ti shikojmė mundėsitė pėr pranimin e tė gjitha provimeve”- thotė Krasniqi.
Spėr tė studentėt nuk janė nė gjendje tė pranojnė njė marveshje me anė tė sė cilės nuk do tu pranohej njė numėr i provimeve dhe faktikisht mund tė ndodh pėrsėritja e njė viti apo mė shum viteve.

Gjendja shėndetėsore e studentėve alarmante
Tashmė studentėt janė future nė ditėn e njėzetė tė grevės dhe gjendja shėndetėsore e tyre ėshtė mjaft kritike. Nė njėrėn anė ėshtė paraqitja e gripit (tonxylitis acuta) me tė cilin janė tė prekur pothuajse tė gjithė grevistėt, ndėrsa nė anėn tjetėr lodhja, neurvoza, shqetėsimi dhe shumė faktorė tė tjerė po ndikojnė nė keqėsimin e kėsaj gjendjeje.
Nė statistikat njezet ditėshe tė studentėve thuhet se vizitės mjekėsore i janė nėnshtruar mėse 385 studentė, tė hospitalizuar ka pasur 58 dhe pas rehabilitimit janė kthyer pėrsėri nė grevė. 24 grevistė detyrimisht ėshtė dashur ta leshojnė grevėn pėr arsye se kanė qenė tė prekur nga sėmundje ngjitėse siē janė hepatiti etj, dhe qendrimi i mėtejshėm i tyre do tė kishte pasoja fatale pėr grevistėt e tjerė.

Tani pėr tani hiqet opcioni “grevė urie”

Studentėt kanė paralajmėruar se do tė marriin masa akademike mė radikale, ndėr to si opcion pėrmendet edhe greva e urisė pėr ditėn e hėnė.
“Ne shqyrtuam kete vendim tonin tė mėparshėm dhe erdhėm nė pėrfundim se: duke pas parasysh lėvizjet pozitive qė vjin nga Kosova dhe angazhimin e shtuar nė fundjavė si tė z. Ali Ahmeti, ashtu edhe tė rektorit prof. Nexhbedin Beadini dhe mundesin qė ky i fundit tė sjellė diē konkrete nga Tirana, vendosėm qė pėrkohėsishtė t’a pezullojmė kėt vendim dhe kėshtu tu lėmė hapėsirė tė duhur tė gjithė atyre qė merren me zgjidhjen e ēėshtjes sonė”- tha dje Besnik Krasniqi.
Sipas tij greva e pėrgjithėshme do tė vazhdoj dhe nėse nuk ka zgjidhje brenda javės qė po hyjmė ata janė tė vendosur qė t’I shfrytėzojnė tė gjitha mundėsitė e tyre pėr tė bėrė presionin maksimal tek strukturat udhėheqėse tė UT-sė dhe ato shteterore pėr zgjidhjen e problemit tė tyre.Halit AJDNI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio