Studentet.info
Lajme : Fushata nė ushtri
Kyqur 26-03-2005 15:31:06 (1559 Lexime)


Studentėt e Akademisė “Skėnderbej” dhurojnė gjak

Tiranė 26 MARS-“Ėshtė mė e pakta qė mund tė bėj pėr ata fėmijė qė vuajnė”. Kėshtu ėshtė shprehur dje njė nga studentėt qė kanė pranuar plot dėshirė tė japin gjak pėr ata qė kanė aq shumė nevojė. I imėt nė fytyrė, por goxha i gjatė, veshur me rrobėn ushtarake, tregon se dhuron gjak pėr herė tė parė. Por pas kėsaj, nuk do ta ketė problem tė japė sėrish, nėse do tė jetė e nevojshme. Nė radhėn e humanizmit janė reshtuar dje nė ambientet e shkollės, nė njė sallė tė improvizuar me shtretėr e qė mbante aromė spital, mė shumė se 27 djem tė rinj.

“Kjo ėshtė nė vazhdim tė fushatės sė nisur nga Qendra Kombėtare e Gjakut, pėr dhurimin vullnetar tė gjakut dhe do tė vazhdojė nė tė gjitha repartet ushtarake”,- thotė Irena Qendro, drejtoresha e qendrės. Sipas saj, solidariteti dhe mbėshtetja qė ėshtė hasur nė kėtė kategori ėshtė shumė e madhe. “Dua t’i falenderoj tė gjithė pėr gatishmėrinė qė kanė treguar dhe pėr dhurimin vullnetar tė gjakut”,- thotė ajo, duke mos ngurruar tė tėrheqė veshin popullatės nė pėrgjithėsi qė vazhdon tė jetė indiferente ndaj problemit qė ekziston nė vend. Vetėm pak mė parė, sipas saj, ka pasur njė tjetėr qendėr ku sėrish ushtarėt kanė qenė vullnetarė nė kėtė dhurim. “Nė Bunavi, dhuruan gjak plot 100 ushtarė dhe me shumė dashuri”,- thotė ajo, duke theksuar bashkėpunimin e mirė qė ka gjetur nė forcat e armatosura. Vetėm njė ditė mė parė, ministri i Shėndetėsisė Leonard Solis, pranoi se importi i gjakut mbetet zgjidhja e vetme pėr shpėtimin e 500 fėmijėve me sėmundjen e talasemisė. Ndėrsa theksoi se populli shqiptar nuk dhuron gjak.

Nga:B.Prifti
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio