Studentet.info
Lajme : DEMANT
Kyqur 08-07-2009 12:13:55 (1379 Lexime)


Udhėheqėsia e paligjshme e Universitetit Shtetėror tė Tetovės vazhdon tė plasojė dezinformata, me tė vetmin qėllim qė tė krijojė huti tek opinioni.

Informojmė opinionin se deklarata e dhėnė nė media nga zėdhėnsja e paligjshme e USHT-sė Valdrina Fetai, pėr gjoja borxhin qė ka USHT-ja, ėshtė njė dezinformatė e kulluar dhe njė tentim pėr tė manipuluar me opinionin.
Kjo dezinformatė vėrtetohet edhe nga vetė deklarata e zėdhėnėses, nga se nė njėrėn anė e quan borxh, ndėrsa nė anėn tjetėr thotė se janė paguar tė punėsuarit me kontratė.

Informojmė opinionin se Universiteti Shtetėror i Tetovės ka paguar nė mėnyrė korrekte gjithė stafin akademik dhe punėtorėt teknik-administrativ qė kanė qenė tė angazhuar me kontratė nė vepėr.


Pėr hir tė sė vėrtetės, informojmė opinionin se gjithė tė punėsuarit me kontratė janė paguar nga buxheti vetanak i USHT-sė edhe pse vazhdimisht USHT-ja ka kėrkuar pėlqim pėr punėsime nė marrėdhėnie tė rregullt pune nga Ministria e Arsimit dhe Ministria e Financave. Pėrkundėr kėrkesave tė vazhdueshme nga qershori i vitit 2008 gjer mė sot nuk ėshtė dhėnė asnjė pėlqim.

Njoftojmė opinionin e gjerė se nga buxheti vetanak i USHT-sė janė paguar gjithsej 463 mėsimdhėnės dhe punėtor teknik administrativ, tė cilėt janė angazhuar pas zgjerimit tė USHT-sė me 11 fakultete dhe njė institut. Pėr pagesėn e tyre ka vendim nga ana e Kėshillit tė Rektoratit dhe nga ana e Senatit. Gjithė mėsimdhėnėsit dhe punėtorėt teknik-administrativ punojnė me kohė tė plotė pune, prandaj USHT ka qenė e detyruar tė bėjė punėsime me kontratė.

Tė gjithė tė punėsuarit me kontratė nė vepėr janė tė angazhuar nė procesin mėsimor, nė arkivin e universitetit, nė bibliotekė, nė kompleksin e laboratorėve, nė zyrėn pėr menaxhim dhe vetevoluim, nė zyrėn pėr dhėnien e diplomave, nė zyrėn pėr ēėshtje juridike, nė Qendrėn pėr ēėshtje studentore, nė Qendrėn pėr karrierė studentore, nė Qendrėn pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, nė Shėrbimin ekonomik tė magazinės qendrore, nė Qendrėn EKTS, nė Qendrėn pėr studime postdiplomike, nė Qendrėn pėr studime doktorature, nė Qendrėn pėr pėrkthime dhe Qendrėn pėr protokoll dhe informim.

Gjithė ky vėllim pune dhe zgjerim i universitetit ėshtė financuar nga buxheti vetanak i USHT-sė. Prandaj, i quajmė spekulime tė ulėta informacionet tė plasuara nga udhėheqėsia e paligjshme, e cila nėpėrmjet kėtyre manipulimeve tė fakteve dhe dezinformatave tė ndryshme mundohet tė mbulojė ndėrhyrjen e dhunshme me asistencė tė policisė dhe militantėve tė BDI-sė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.

Zyra pėr informin pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 -
23-04-2013 10:24:28 -
11-02-2013 2:53:44 -
04-02-2013 9:10:46 -
24-01-2013 4:14:13 -
22-01-2013 5:45:27 -
05-01-2013 8:43:43 -
02-01-2013 7:57:35 -
20-12-2012 3:29:40 -
10-12-2012 7:56:37 -

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio