Studentet.info
Opinione : Marifeti I BDI-sė nė USHT!
Kyqur 08-07-2009 15:51:29 (1863 Lexime)


Urim Hasipi

Ngjarjet e fundit nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės sheshuan edhe njė herė dobėsinė e partisė shqiptare nė pushtet, e cila tregoi se ka forcė vetėm pėr tė ndėrhyrė nė kurriz tė shqiptarėve dhe asgjė mė tepėr.Po kjo parti (BDI) shkurtazi ua bėri tė qartė shqiptarėve se –Skam asgjė pėr tė bėrė pėr tė mirėn tuaj- por mund vetėm tė ushtroj forcėn e shtetin kundėr jush., sepse ditėn e marifetit USHT-ja I ngjante kampit policor e jo njė universitreti.

Pjesėmarrja e kėsaj partie nė qeveri pak a shumė u bė e qartė se kėsaj radhe do tė ketė pushtet vetėm pėr tė ndruar funksionarė dhe emėruar tjetėr dhe asgjė mė tepėr. Nėse nuk gaboj BDI dhe ministrat e saj mė shumė se 9 muaj nuk kanė pėruar asnjė projekt kaptial nė viset shqiptare. Asnjė prerje shiriti, asnjė investim apo punėsim nuk kemi parė qė nėntė muaj.

Dhe duke parė se tė gjitha rrugėt u janė mbyllur pėr tė bėrė ndryshime, BDI del nė skenė me njė intervenim spektakolar nga ato qė jemi mėsuar t`I shohim vetėm te Nikolla Gruveski dhe pėr t`ua bėrė me dije shqiptarėve se -Ne jemi kėtu.Sa pėr t`I rikujtuar sherifat e BDI-sė po pėrmendim vetėm shkurtimin e buxhetit ndaj kėtij institucioni qė u bė nga ana e qeverisė.Mos kėtyre u dhimbej shumė USHT-ja nė ato momente apo vetėm ata e dijnė se pse shkurtuan buxhetin, sepse vetė arysetimi I tyre ėshtė se hyjnė pėr tė bėrė ndryshime.

A ju dhimbset universiteti kur dy objekte ende sjanė pėrfunduar se mjete nuk lėshohen pėr pėrfundimin e tyre nga Ministria e Arsimit ose qeveria.Qė ironia tė jetė mė e madhe “marifeti” I BDI-sė u ekzekutua ditėn e kur nė Maqedoni dhe nė mbarė botėn shėnohej dita e pavarėsisė sė SHBA-ve ndėrsa nė fshatin Zdunjė varrosej profesori I ndjerė Iljas Useini.Me kėtė u dėshmua qartė se pa asnjė pikė turpi I tėrė opinioni tė kthej kokėn nė Tetovė dhe tė meret me marrėzinė radhės dhe duke ngulfatur ditėn e pavarėsisė sė SHBA-sė, kjo jo pėr diēka tjetėr por sė paku pėr respekt ndaj popullit amerikan sepse fundja kur vjen ngusht situata tė gjithė thonė se kemi pėrkrahjen e tyre.

Ndėrkohė qė, jo qė askush nga pėrfaqėsuesit e BDI-sė nuk mori pjesė nė varrimin e profesorit tė ndjerė tė USHT-sė por nė momentin e varrimit tė tij u ekzektua “marifeti”.Sė paku kjo tė ishte bėrė ditė mė parė pėr respekt, por pikėrisht zyrtarė tė lartė tė partisė shqiptare nė pushtet disa ditė para marifetit nė USHT nuk kishin kohė tė meren me USHT duke liferuar lajmin se Sadi Bexheti do tė braktiste radhėt e Partisė Demokratike s Shqiptare.

Pra e gjithė kjo huti ėshtė bėrė nė mėnyrė tė koordinuar dhe sipas ndonjė skeme tė pėrgatitur pėr tė shpėrqėndruar opinionin dhe tė futen nė USHT nė heshtje. Si do qė tė vazhdojnė situatat nė USHT dhe rreth tij, me ngjarjet e fundit u qartėsua pozita e BDI-sė pėr pjesėmarrje nė qeveri. Nėse ndikimi I kėsaj partie na qenka kaq I madh nė qeveri atėherė pse nuk ėshtė bėrė asnjė investim kapital nė USHT?
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio