Studentet.info
Lajme : Jeton Shasivari, doktoron nė shkencat juridike
Kyqur 09-07-2009 13:35:35 (4685 Lexime)


TETOVĖ, 9 KORRIK - Procesi i zgjedhjeve si element thelbor i demokracisė pėrfaqėsuese me vėshtrim tė posaēėm nė republikėn e Maqedonisė, ishte tema e disertacionit tė doktoraturės tė magjistrit Jeton Shasivari i cili tani e tutje ėshtė doktor i shkencave juridike. Tema nė fjalė flet rreth mbindėrtimit tė mėtejshėm tė kornizės ligjore tė zgjedhjeve nė Maqedoni me modelin mė tė pėrshtatshėm zgjedhor, natyrėn e mandatit tė deputetit, njėsitė zgjedhore, administrimin zgjedhor, theksoi Shasivari.
Ai tha se modeli zgjedhor ėshtė bėrė duke marrė pėr bazė hulumtimin karahsues tė modeleve zgjedhore tė vendeve tė njohura si Norvegjia, Gjermania, Spanja, Danimarka, Suedia Austria, Holanda dhe Greqia.

“Komisioni profesional ka vlerėsuar lartė rezultatet shkencore tė kėtij hulumtimi praktikė teorik dhe ligjorė tė procesit tė zgjedhjeve. Sidomos nė mbindėrtimin e mėtutjeshėm tė kornizės ligjore lidhur me tė gjitha llojet e zgjedhjeve nė Maqedoni sidomos zgjedhjeve parlamentare nė drejtim tė administrimit zgjedhorė nė drejtim tė gjuhės shqipe nė procesin e zgjedhjeve nė drejtim tė barazisė sė votės sė maqedonasve dhe shqiptarėve. Nė drejtim tė pėrmirėsimit tė kornizės ligjore nė mėnyrė qė procesi i zgjedhjeve tė jetė fer dhe demokratik”, deklaroi Jeton Shasivari, doktor i shkencave juridike. ALSAT-M
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio