Studentet.info
Lajme : Studentėt e UT-sė
Kyqur 28-03-2005 15:18:06 (1429 Lexime)

Studentėt e UT tė pakėnaqur me procesin e transnferimit nė Universitetin e Prishtinės

Prishtinė, 28 mars - Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė sė Universitetit tė Tetovės qė duhet tė transferohen nė Fakultetin e Mjekėsisė sė Universitetit tė Prishtinės kėrkojnė zbatimin e plotė e tė shpejtė tė marrėveshjes pėr transferim. Nė shenjė pakėnaqėsie me vonesėn e procesit tė transferimit, ata paralajmėruan pėr nesėr njė protestė para dekanatit tė Fakultetit tė Mjekėsisė, para rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės dhe para Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, nė Prishtinė."Nga Ministria e arsimit kėrkojmė qė zotimet qė i kanė marrė nė bazė tė marrėveshjes sė Ohrit t'i realizojnė sa mė shpejt, ndėrsa nga rektorati i Universitet tė Prishtinės kėrkojmė qė mėnjėherė tė na jepet ndonjė indeks apo dokuemnt relevant, i cili garanton statusin e studentit. Ndėrkaq, nga dekanati kėrkojmė njė trajtim mė tė mirė dhe njė qasje mė tė mirė ndaj nesh" tha Besnik Krasniqi- anėtar i Kėshillit tė studentėve tė transferuar.

Studentėt hedhin poshtė dyshimin se pėr manipulime me dosjet dhe pėr falsifikime tė notave, gjatė kohės sė grevave tė tyre nė Tetovė. Ditė mė parė, dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė nė Prishtinė, Bajram Nura, ka kėrkuar tė formohet njė komision pėr verifikimin e dosjeve tė studentėve qė duhet tė vijojnė studimet nė kėtė fakultet. Edhe zyrtarėt e Ministrisė sė Arsimit tė Kosovės pohojnė se nga pala maqedonase kanė kėrkuar tė vėrtetohen listat e studentėve dhe sigurimin e mjeteve pėr vazhdimin e procesit mėsimor me studentėt e ardhur nga Tetova. Ndėrkaq, zyrtrėt e rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės thonė se nga ministri i Arsimit tė Maqedonisė, Aziz Pollozhani, kanė marrė premtime se problemi i sigurimit tė mjeteve financiare do tė zgjidhet nė njė tė ardhme tė afėrt.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio