Studentet.info
Lajme : SHBA, protestė kundėr deportimit tė studentes shqiptare
Kyqur 18-08-2009 6:36:26 (1417 Lexime)


DETROIT18 GUSHT - Mė shumė se 100 persona kanė protestuar tė hėnėn nė mbrėmje nė kishen Shpresa e Komunitetit nė Detroit, tė SHBA-sė, kundėr deportimit nė Shqipėri tė studentes shqiptare Herta Llusho 19 vjec.

Media amerikane bėn tė ditur se studentja, bashkė me familjen kishte shkruar nė SHBA me vize turistike nė vitin 2001. Mė pas asaj i ėshtė mohuar kėrkesa pėr azil politik dhe tashme Llusho me nėnėn e saj duhet tė largohen nga Amerika drejt Shqipėrisė. Afati pėr largimin e saj ėshtė dita e nesėrme, e mėrkurė 19 gusht 2009. Vetė vajza ne nje video ne Youtube shpreh pėrse duhet tė qėndrojė nė SHBA.

Ajo thotė se e ndjen veten mė shumė amerikane, dhe madje mė shumė i mendon fjalėt nė anglisht se ne shqip.
Herta shton se beson nė vlerat e njė vendi si SHBA dhe shpreson qė endrra e saj pėr tė pėrfunduar studimet dhe pėr tė qėndruar nė SHBA tė bėhet realitet.

Nė mbėshtetje tė studentes jane jo vetėm komuniteti shqiptar nė Detroit por edhe studentė. Avokatėt e kėsaj cėshtjeje argumentojnė se vajza nuk duhet tė largohet pėr shkak tė potencialit tė saj intelektual. Studentėt e talentuar meritojnė tė qėndrojnė dhe tė pėrfundojnė studimet e tyre, argumentojnė juristėt. Nga ana e saj policia e Detroid e pyetur nga mediat vendase nuk pranon tė komentojė ndėrsa ėshtė e vendosur pėr tė kryer procesin e deportimit ditėn e mėrkure.

Njė peticion i ėshtė dėrguar Departamentit tė Sigurisė sė Brendshme dhe pikėrisht drejtuesit Xhenet Napolitano por edhe kongresmenėve, pėrfaqėsues tė Detroit. Peticioni ėshtė firmosur nga rreth 2370 vetė edhe pse duhen 3500 firma ndėrkohė qė duhet vetėm njė ditė nga dėbimi i vajzes drejt Shqipėrisė.(Balkanweb)

http://www.youtube.com/watch?v=kMU_DZofuWQ
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio