Studentet.info
Lajme : Komuna e Tetovės jep 12 bursa pėr studime nė Universitetin Ballkanik
Kyqur 25-09-2009 7:31:37 (1824 Lexime)


TETOVĖ, 25 SHTATOR - Komuna e Tetovės do tė sponsorojė12 studentė nga Tetova , tė cilėt do tė studiojnė nė Universitetin Ndėrkombėtar Ballkanik. Ky ka qenė epilogu i takimit tė sė premtes mes kryetarit tė Komunės sė Tetovės, Prof.Dr. Sadi Bexhetit dhe rektorit tė Universitetit Ballkanik, Huner Sencan. Nė kėtė takim ka marrė pjesė edhe anėtari i bordit tė kėtij universiteti, Qenan Mazllami.


Nė frymėn e kėtij bashkėpunimi, rektori Huner Sencan dhe kryetarit Bexheti kanė rėnė dakord qė tė ketė lehtėsime nė pagesėn e vitit akademikė pėr studentėt nga komuna e Tetovės. Ata janė pajtuar qė nga shuma e pėrgjithshme prej 2 mijė euro sa kushton njė vit nė kėtė universitet, 1 mijė euro pėr secilin studentė tė paguaj komuna e Tetovės, ndėrsa pjesėn tjetėr prej 1 mijė euro ta mbulojė UNB-ja.

Komuna e Tetovės do tė hap konkurs pėr ndarjen e kėtyre bursave, pėr studentėt qė do tė studiojnė nė kėtė universitet prestigjioz, ndėrsa ky propozim do tė vihet nė rend ditė nė seancėn e ardhshme tė Kėshillit komunal.

Gjatė kėtij takimi, kryetari Bexheti dhe rektori Sencan kanė rėnė dakord pėr njė projekt tė pėrbashkėt pėr komunėn e Tetovės, me ē’rast do tė pėrpilohet njė libėr guidė pėr qytetin e Tetovės. Nė kėtė projekt do tė angazhohen specialist nga komuna e Tetovės dhe specialist nga UNB-ja. Nė kuadėr tė kėtij projekti do tė xhirohet edhe njė material filmik pėr komunėn e Tetovės.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio