Studentet.info
Lajme : Komunikat
Kyqur 29-03-2005 6:10:47 (1478 Lexime)

Pas analizes sė bėrė lidhur me mėnyrėn, pėrkatėsisht rrjedhėn e implementimit tė marrėveshjes sė ministrave tė Arsimit tė Maqedinisė dhe Kosovės tė arritur nė Ohėr, me datė 08.01.2005, lidhur me transferimin e studentėve tė ish-Fakultetit tė Mjekėsisė sė Universitetit tė Tetovės nė Fakultetin e Mjekėsisė sė Universitetit tė Prishtinės, studentėt e transferuar lėshojnė kėtė:

KOMUNIKATĖ

Me anė tė tė cilės ju njoftojmė me pengesat, pėrkatėsisht padrejtėsitė qė po na bėhen gjat rrjedhes sė implementimit tė marrėveshjes nga institucionet pėrgjegjėse dhe zotuese pėr implementimin e kėsaj marrėveshje (MASHT, Rektorati i UP-sė dhe Dekanati i Fakultetit tė Mjekėsisė sė UP-sė).

Qyshė nė fillim tė implementimit na ėshtė bėrė njė shkelje flagrate e sė drejtes pėr vijimin e vitit akademik aty ku kishim mbetur nė Tetovė, gjė tė ciln na e pat premtuar rektori i UP-sė gjatė vizitės sė tij nė Tetovė, sa ishim nė grevė dhe tani ky universitet pas humbjes sė vitit, organizoi pėr ne njė “semester adaptues”. Mandej dekanati i ketij Fakulteti eksperimenton me ne, me tė ashtuquajturin “Bllok Sistem” tė clin pretendon mė pas ta aplikoj tek studentėt tjerė, ku njė lėndė qė parashihet tė zhvillohet gjatė njė semesteri, pėr nė mjaftojnė vetėm 3-5 orė mėsimi pėr ta konsideruar tė pėrmbyllur planprogramin e asaj lėnde. Pastaj mosnjohja e statusit tė studentit qė do tė vertetohej me indeks apo ndonjė dokument relevant, kontestimi i shumė provimeve nga profesorė tė kėtij fakulteti pėr teke personale tė tyre, pamundėsia pėr t’ju nėnshtruar provimeve nė afatet nė vijim etj. Por kulmi i gjithė kėsajė ėshėt fakti se MASHT-i tenton tė na e vėjė barrė ne studentėve mbulimin e transferimit me mjetė financiare, dhe vazhdon ta mbajė peng realizimin e implementimit nė forma tė ndryshme, duke harruar ministri se ėshtė zotuar nė njė marrėveshje pėr implementimin nė kohė sa mė tė shpejtė dhe njekohėsisht ėshtė i ngarkuar pėr zbatimin e sajė me anė tė pikės 7 tė marrėveshjes nė fjalė.
Gjith kėto qė pėrmendėm kanė bėrė qė studentėt e transferuar tė ngrisin zėrin e arsyes pėr shkeljet dhe padrejtėsitė qė po u bėhen dhe nė mėnyrė demokratike tė shprehin pakėnaqėsitė e tyre me ane tė njė proteste qė do tė mbahet ditėn e martė (29.03.2005). Itinerari i paraparė pėr protestė ėshtė: Ora 11:00- nisja nga Dekanati i FM-UP, Ora 11:30-11:55- qėndrimi para selisė sė MASHT-it, Ora 12:00- 12:30- qėndrimi para rektoratit tė UP-sė, Ora 12:30- shpėrndarja e masės nė mėnyrė tė qetė.
Kėrkesat me anė tė tė cilave do tė dilet nė protestė janė:

1. Pėrmbushja e menjėherėshme e zotimeve qė ka MASHT-i, bazuar nė marrėveshjen ndėrministrore tė Ohrit,

2. Njohja urgjente e statusit tė studentit nga UP-ja, duke na paisur me indeks apo ndonjė dokument relevant qė e deshmon statusin.

Me kėtė komunikatė i njoftojmė:
Qeverinė e Kosovės,
Ministrinė e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė sė Kosovės,
Rektoratin e Universitetit ė Prishtinės,
Dekanatin e fakultetit tė Mjekėsisė sė UP-sė si dhe Mediumet
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio