Studentet.info
Lajme : Vlorė, akademiket: Jo studentėt me mesatare 6
Kyqur 05-10-2009 6:34:59 (991 Lexime)

VLORĖ, 5 TETOR - Pas njoftimit tė nxjerrė njė ditė mė parė, pėr afatin e regjistrimeve deri nė pasditen e sė dielės, pėr maturantėt me mesatare nėn 6, nga Rektori i Universitetit tė Vlorės “Ismail Qemali”, Tanush Shaska, i menjėhershėm ka qėnė reagimi nga stafi akademik, i cili pėrmes njė deklarate pėr shtyp e ka kundėrshtuar kėtė vendim. Ndėrkohė, kundėrshtimi i bėrė ka vėrtetuar edhe njė herė qė stafi akademik i qėndron vendimit tė marrė nė maj tė vitit 2008, ku heq tė drejtėn e maturantėve me mesatare nėn 6, duke rėnė ndesh me urėdhėresėn e fundit tė Rektorit.

Edhe pse ndajnė vetėm pak ditė nga fillimi i vitit tė ri akademik, mbi 800 kandidatė pėr studentė janė nė udhėkryq mes deklaratave nga universiteti, tė cilėt ritheksojnė qėndrimin e tyre dhe ato nga Ministria e Arsimit qė jep siguri qė studentėt janė regjistruar. Deklarata pėr shtyp e stafit pedagogjik tė universitetit tė Vlorės, kundėrshton vendimin e Rektorit pėr zgjatjen e afatit tė regjistrimeve tė maturantėve deri nė ditėn e dielė, nė datė 4 tetor 2009. Ne si kolektiv pedagogjik, cilėsohet nė deklaratė e konsiderojmė kėtė, njė shkelje tė rėndė tė autonomisė sė universitetit dhe nėpėrkėmbje tė dinjitetit dhe autoritetit tė senatit, i cili ėshtė organi mė i lartė vendimmarrės i Universitetit tė Vlorės. E ritheksojmė qėndrimin tonė tė mėpėrparshėm tė deklaruar mė datė 23 shtator 2009, qė nuk mund tė bėhet asnjė kompromisė me Ministrinė e Arsimit. U bėjmė thirrje tė gjitha institucioneve akademike, vijon citimi, intelektualėve, opinionit publik, pėrfaqėsive diplomatike dhe organizatave ndėrkombėtare, qė ta pėrkrahin kauzėn tonė. /BalkanWeb/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio