Studentet.info
Lajme : vazhdojnė problemet e studentėve tė transferuar nė prishtinė
Kyqur 29-03-2005 9:32:54 (1646 Lexime)


Deri kur Kosova do tė injoroj fėmijtė e saj

Prishtinė, 29 MARS- Studenėt e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė tė Universitetit tė Tetovės tė transferuar nė Universitetin e Prishtinė nė bazė tė njė marrėveshje tė nėnshkruar ndėrmjet tre ministravėe tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė mė shumė se katėr muaj kanė mbetur nė rrugė. 99 pėrqind tė studentėve tė UT-sė tė transferuar nė Prishtinė janė qytetarė tė Kosovės. Ata nuk pėrfillen nga institucionet vendore pėrkundėr taksave qė paguajnė prindėrit e tyre pėr kėto institucione.

Studentėt pyesin deri kur institucionet e kosovės do tė injorojnė ardhmėrinė e kėtijė vendi. Implementimi sa mė i shpejtė dhe i plotė i marrėveshjes ndėrministrore pėr transferim tė studentėve tė mjekėsisė dhe stomatologjisė nga Universiteti i Tetovės nė atė tė Prishtinės, dhe pajisja e tyre me indeksa ose ndonjė dokument tjetėr tė rregullt qė dėshmon kėtė, kanė qenė kėrkesat themelore tė studentėve tė Fakulteteve tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė tė parashtruara nė protestėn e mbajtur para MASHT-it dhe para Rektoratit tė UP-sė tė martėn nė Prishtinė pėr tė patur lexuesi njė pasqyrė mė tė qartė rreth protestės, nė vazhdim do tė japim tė plotė komuniktaėn e kėshillit protestues tė studentėve tė UT-sė tė transferuar nė Universitetin e Prishtinės.

Kolegė tė nderuar.

Me rastin e marrėveshjes ndėrministrore tė arritur nė Ohėr, menduam se odiseiades sė problemit tonė i erdhi fundi, por me aktin e nėnshkrimit tė sajė, nga ana e ministrit Veliu, vetem sa vinė e shtohen problemet, pėrkatėsisht padrejtėsitė ndaj neve qė asnjėherė nuk na kishin vajtur ndėrmendė qė mund tė ndodhnin, aq mė tėpėr kur do tė vinim kėtu nė Kosovė. Asnjėherė ne nuk kėrkuam mėshirėn e MASHT-it, por vullneti i ministrit pėr t’ia lehtėsuar problemin homologut tė tijė, z. Pollozhani, bėri qė tė nėnshkruhej ajo marrėveshje, dhe tani ē’u bė, kurė me vetė dėshirė ministri, z.Agim Veliu u zotua pėr zbatimin e marrėveshjės, dhe mori mbi supe njė barrė tė cilėn ose ėshtė i paaftė qė ta kryej ose pėr qėllime qė ne nuk i dimė po e zvarritė implementimin e sajė. Prandaj ėshtė mėse e natyrshme qė sot tė kėrkojmė nga ministria pėrmbushjen e menjėhershme tė zotimeve qė ka MASHT-i, bazuar nė marrėveshjėn ndėrministrore tė Ohrit.
As fjalėt e rektorit tė UP-sė, z.Arsim Bajrami, nuk i harruam, kurė na pat premtuar se do tė keni semestėr tė rregullt posa tė nėnshkruhet ndonjė marrėveshje ndėrministrore pėr transferin tuaj, dhe tani sikurse i ka harruar fjalėt e tij dhe ēėshtjen e organizimit tė mėsimit ia lė nė dorė dekanatit tė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe ky i fundit pa pikė pėrtese na e humbė njė vit akademik dhe organizon njė semester adaptues pėr ne, duke na trajtuar sikurse tė mos kishim qenė asnjėherė studentė dhe nuk dimė se si duhet studiuar.
Por edhe dekanati i Fakuletetit tė Mjekėsisė shfrytėzoj rastin dhe gjeti njė laborator shumė tė pėrshtatshėm eksperimentues, duke aplikuar pėr ne tė ashtuquajturin “Bllok Sistem” e qė nė tė ardhmen pretendon ta aplikoj nė kėtė fakultet. Ėshtė tepėr fyes fakti se ky dekanat i prirė nga z.Bajram Nuraj, organizon njė mėsim sa pėr sy e faqe, dhe si argument pėr kėtė po e pėrmend si njė lėndė qė ėshtė e paraparė tė ndiqet njė semestėr, pėr ne mjaftojnė vetėm 3 -5 orė mėsimi pėr ta konsideruar tė pėrmbyllur zhvillimin e planprogramit pėr atė lėndė.
Ne sot ia parashtrojmė njė pyetje vetvetės: vallė a jemi sot ne studentė? Dhe me siguri qė pėrgjiegjen e gjejmė tek tre institucionet tė cilat merren me ēėshtjen tonė, tek MASHT-i, pėrkatėsisht z.Xhavit Rexhaj i cili na thot se deri nė tetorė duhet t’u krasitim ju, e mė pas dihet se kush mund t’ia filloj vitit tė rregullt akademik, pastaj nė rektoratin e UP-sė, pėrkatėsisht tek prorektori z.Haxhi Ferati i cili na thot se ju jeni duke e ndjekur veresi ketė semestėr dhe nuk dihet se kush nga ju mund tė ketė tė drejtė pėr tė filluar vitin akademik dhe pėrgjigjjen mė tė qartė dhe tė prerė na e jep dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė i cili na thot se juve u konsideroj vetėm si qytetarė tė thjeshtė tė Kosoves dhe asgjė mė tepėr, duke aluduar nė atė se ne ende nuk jemi studentė tė kėtij fakulteti. Pra gjejmė njė pėrgjigje strikte: ende nuk jemi studentė. Por me protestėn e sotme kėtė po e kėrkojmė, njohjen urgjente tė statusit tė studentit nga Universiteti i Prishtinės, duke na paisur me indeks apo ndonjė dokument relevant qė e deshmon statusin.

Tė nderuar kolegė. A thua vallė nuk mjaftuan 61 ditė tė qėndrimit tanė nė grevė, nuk mjaftuan bredhjet nepėr rrugėt e Tetovės, nuk mjaftuan vrasjet dhe arrestimet qė u bėnė kolegėve tanė, nuk mjaftoj humbja e njė viti akademik dhe a do tė mjaftojnė edhe kėto bredhje nepėr rrugėt e Prishtinės qė ne tė jemi pjesė e njė universiteti, qė njė ditė tė kemi status studenti.

Prandaj si ditėm nė Tetovė pėr t’i kėrkuar tė drejtat tona, do tė dimė edhe kėtu dhe nuk do tė ketė fuqi tė na ndalė deri nė momentin kurė do tė jemi pjesė e kėtij fakulteti, sepse pėr kėtė dikush firmosi njė marrėveshje, dikush dha ca fjalė dhe duhet tu ēėndrojnė pas atyre. Prandaj ėshė momenti i fundit qė secili ta kryen hisen qė i takon dhe t’i pėrmbush obligimet qė ka nė bazė tė marrėveshjes sė Ohrit. U themi se nuk do tė rrimė duarkryq. Tė drejtėn tonė do ta kėrkojmė edhe tek ata qė bėjnė drejtėsinė, nė instancat mė tė larta tė gjyqėsisė kėtu nė Kosovė. Heshtja ėshtė e pafalshme dhe kėtė nuk do ta bėjmė, do t’i kėrkojmė tė drejtat tona deri nė fund.

Nga:redaksia
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio