Studentet.info
Lajme : Burs: Pohimet e Ismailit janė gėnjeshtra
Kyqur 14-10-2009 0:19:15 (1566 Lexime)


TETOVĖ, 14 TETOR - Pas akuzave tė njė dite mė parė tė Ymer Ismailit drejtuar Michel Bursit dhe dy profesorėve tė UEJL-it, Zamir Dika dhe Jonuz Abdullait, sot Alsat-M siguroi prononcimin e Michel Bursit, i cili pohimet e Ismailit i quan gėnjeshtra. Burs thotė se nuk bėhet fjalė pėr hakmarrje pėr shkak tė mos pranimit tė projektit ‘Lidershipi dhe puna rinore nė komunitet’.

‘Ai asnjėherė nuk mė ka kėrkuar tė shkruaj ndonjė parathėnie, ai nuk mė kėrkuar asgjė pėr kėtė libėr dhe nuk kam pasur asnjė ide, deri para dy javėsh kur pash librin dhe emrin tim nė kornizė. Ai ka keqpėrdorur emrin tim’, theksoi profesor Burs.


Pasi skicėn ideore e kam pėrkthyer nė gjuhėn angleze, ia kam dėrguar Michel Bursit nė Stamboll dhe mė datė 7 qershor tė vitit 2006, kam marrė pėrgjigje pozitive nga adresa e e-mailit mbourse@gmail.com nė orėn 14:48 minuta. Ky ka qenė kushti qė unė tė vazhdoj hulumtimet nė disertacionin tim”, tha njė ditė mė parė Ymer Ismaili, pėrmes njė prononcimi me shkrim.

‘Dua ta shoh atė e-mail. Unė asnjėherė nuk i kam shkruar e-mail atij. Ai nuk flet anglisht. Ai nuk ka prova tė dėshmojė se unė pajtohem me parathėnien, asnjėherė, pasi nuk i kam dėrguar e-mail. Ai ėshtė gėnjeshtar. Nuk bėhet fjalė pėr hakmarrje’, u pėrgjigj Michel Burs.
Ndėrkohė ka reaguar edhe zyra pėr informim pranė UEJL-sė. Nė tė sqarohet se UEJL-ja ėshtė pjesė e projektit tė financuar nga Komisioni Evropian, nė kuadėr tė programit TEMPUS tė titulluar “Lidershipi dhe puna rinore nė komunitet”. Por, aty sqarohet se fondi i projektit, nuk ėshtė 3,5 milion euro, siē theksoi Ismaili, por 790 mijė e 705 Euro. Po ashtu, nė projektin, qė i pėrket departament tė Administrimit Publik dhe Shkencave Politike, nuk janė tė pėrfshirė as Mishel Burs dhe as Zamir Dika, por projekti nėse pranohej, do tė drejtohej nga prodekani Jonuz Abdullai. Njė ditė mė parė, Ymer Ismaili theksoi se, si kryetar i komisionit pėr akreditim, kishte penguar Mishel Bursin, Zamir Dikėn dhe Jonuz Abdullahun pėr shpėrdorime financiare dhe pėr promovimin e ideve serbe nė UEJL, nėpėrmjet kėtij projekti. Por, nė realizimin e kėtij projekti, edhe pse pėrfshihen shumė universitetet tė Beogradit, Malit tė Zi, Novi Sadit etj, fondi dhe monitorimi i tij, janė nė dorė tė Komisionit Evropian.

Bedri Rexhallari
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio