Studentet.info
Lajme : Greva e Pedagogėve
Kyqur 30-03-2005 2:52:55 (1528 Lexime)

Kur u mbyll greva

Tiranė, 30 MARS- E filluar nė mesin e muajit nėntor, greva e pedagogėve u mbyll nė 14 dhjetor 2004 dhe po atė ditė grevistėt deklaruan se tė nesėrmen u ktheheshin auditoreve, pėr t’u dhėnė mėsim 34 mijė studentėve.
Vendimi i papritur u deklarua gjatė paradites sė 14 dhjetorit pas njė mbledhjeje mes pėrfaqėsuesve tė pedagogėve grevistė dhe ministrave Marko Bello, Luan Memushi. Takim qė filloi nė orėn 9.30 tė mėngjesit, nė godinėn e Kryeministrisė.


“Qeveria pranoi tė miratojė dhe respektojė protokollin e pėrbashkėt qė nėnshkruam mė 9 dhjetor, nė tė cilin ajo siguronte autonominė financiare, zotohej se universitetet do tė menaxhonin vetė tė ardhurat dytėsore dhe se rritja e pagave, edhe ajo e stafeve administrative, do tė pėrballohej nga buxheti i shtetit dhe jo nga tė ardhurat dytėsore. Ministrat ranė dakord qė, nė vendimin e qeverisė, miratuar tė premten, tė heqin pjesėn ku shkruhet se rritja e rrogės do tė pėrballohet pjesėrisht nga buxheti i shtetit dhe pjesėrisht nga tė ardhurat e studentėve”, -shpjegoi kryetari i grevės, Ismail Hoxha.
Por pedagogėt patėn vendosur tė mos u besojnė shumė gjatė qeverisė, nėse kjo e fundit nuk i zbatonte premtimet e dhėna. “Ne kemi vendosur njė afat tė fundit qė ėshtė 1 marsi 2005. Nėse deri nė kėtė datė, qeveria nuk do t’i miratojė respektojė zyrtarisht ato qė na premtoi, do tė hyjmė menjėherė nė grevė pa afat”,-deklaroi atė ditė Hoxha. Gjatė njė interviste-portret, tė gjatė dhe ekskluzive pėr “Shekullin”.
Dhe ndodhi bash ashtu si u pat frikė. Qeveria nuk i respektoi tė gjitha premtimet e dhėna, shkelje kjo qė rrezikon pėr herė tė dytė seriozisht, brenda katėr muajve, vitin akademik 2004-2005.

Protokolli i 9 dhjetorit 2004
Ndryshimet
Ēfarė u premtua dhe ēfarė u miratua
Protokolli i firmosur mes qeverisė dhe grevistėve, 9 dhjetor 2004
4. Qeveria merr pėrsipėr qė udhėzimet e pėrbashkėta tė dy ministrive, pėrkatėsisht Ministrisė sė Financave dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, nė lidhje me pėrdorimin e tė ardhurave dytėsore, tė bėhen nė mirėkuptim tė plotė me kėrkesat dhe nevojat e parashtruara nga universitetet.
Vendime qeverie, 10 dhjetor 2004
Qeveria nuk ka miratuar ndonjė vendim tė tillė, pėrveē atij pėr tė drejtėn e prokurimit tė tenderave.

Nga: E. Spaho
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio