Studentet.info
Opinione : 
Kyqur 15-10-2009 4:35:41 (2277 Lexime)

Arbėr A. Rexhaj

Pas njė heshtje tė gjatė institucionale, nė qytetin e Prizrenit u bė e domosdoshme themelimi i njė zėri qytetarė pėr tė kėrkuar tė drejtėn tonė legjitime dhe institucionale tė fushėn e arsimit, atė tė themelimit tė Universitetit Publik tė Prizrenit.

Kjo heshtje ka tė bėj kryesisht pėr shkak se nė qytetin e Prizrenit nuk ėshtė punuar asgjė sa i pėrket themelimit tė Universitetit tė Prizrenit, sepse kjo ēėshtje iu ėshtė lėnė “politikave ditore” dhe rastėsisė politike.Qeveria e Kosovės miratoi tė drejtėn e qytetarėve tė Prizrenit pėr hapjen e njė universiteti. Nė Prizren kishte hare dhe gėzim tė madh atė ditė. Mobilizimi ynė intelektual, i ”Shoqatės pėr hapjen e Universitetit Publik tė Prizrenit”, me tė gjitha grupet e interesit, ekonomitė e mėdha dhe tė mesme, me shoqėrinė civile me tė gjitha njėsitė teologjike, atė tė strukturave fetare; si atė Islame nė Prizren, Kishės Katolike, Lidhjes sė Dervishėve, Kishės sė Engjėjve tė protestantėve, mė nė fund po realizohej pas njė aktiviteti tė lodhshėm dhe tė mundimshėm.

Kur mbrėmja arriti dhe filloi nata tė tregoj ngjyrėn e saj futė tė zezė, nėpėr Prizren shiheshin billbordat e kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaqit, si dhe kryetarit tė Komunės sė Prizrenit, Raman Mujės. Ky fakt dhe realitet menjėherė filloi tė zbehej sepse edhe nė tė kaluarėn nėpėr fushata tė ndryshme tė partive tė ndryshme politike ishte manifestuar e njėjta gjė. Edhe ish ministri i arsimit, zotėri Veliu pati themeluar Universitetit Publik tė Prizrenit mu nė prag tė fushatės parazgjedhore dhe kjo patė mbetur vetėm nė letra. E njėjta gjė po ndodh e dhe tani. Universiteti ynė po vihet nė qendėr si paradigmė e fushatės parazgjedhore dhe ketė mė mirė dinė ta pėrdorin partitė politike.

Nė kėtė billborda mund tė vėresh figurėn e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaqit dhe kryetarit tė Komunės, Ramadan Mujės. Aty mund tė lexosh fjalinė falėnderuese tė Ramadan Mujės bėrė kryeministrit dhe kjo si formė e hapur politike tė konoton fillimin e njė fushatė parazgjedhore.

Universiteti Publik i Prizrenit, nuk duhet tė jetė qendėr e asnjė fushate politike partiake dhe nė asnjė mėnyrė tė jetė objekt politik. Universiteti duhet tė themelohet pa pasur tė drejtė askush qė lojėra tė tilla tė bėn nė kurriz tė arsimit dhe arsimimit nė pėrgjithėsi. Kjo duhet tė jetė njė praktikė pėr tė gjitha partitė politike tė cilat nuk duhet tė bėjnė objekte tė tilla dhe tė rėndėsishme pėr qėllim tė fushatave tė tyre parazgjedhore.

Universiteti i Prizrenit duhet tė themelohet, kush do ta prenė shiritin e kuq nuk ėshtė me rėndėsi dhe as qė qon peshė tek qytetarėt e Prizrenit, por ajo qė mund tė na dhembė ėshtė fakti se arsimin nė pėrgjithėsi dhe nė veēanti, Universitetin tė mos e bėjnė objekt politik parazgjedhor.

Universiteti duhet tė qėndroj autonom para politikave tė partive politike sepse fundja pėrmes universiteti krijohen gjenerata tė tėra studiuesish, profesorėve, mjekėsh etj.

(Autori ėshtė kryetar i “Shoqatės pėr hapjen e Universitetit Publik tė Prizrenit”)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 -
23-04-2013 10:24:28 -
11-02-2013 2:53:44 -
04-02-2013 9:10:46 -
24-01-2013 4:14:13 -
22-01-2013 5:45:27 -
05-01-2013 8:43:43 -
02-01-2013 7:57:35 -
20-12-2012 3:29:40 -
10-12-2012 7:56:37 -

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio