Studentet.info
Lajme : PROBLEMET NĖ MES MASHT-it DHE UP-sė REFLEKTOHEN TEK STUDENTĖT
Kyqur 30-03-2005 10:02:19 (1869 Lexime)


STUDENTĖT E UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS ENDE PA BURSA

PRISHTINĖ, 30 MARS- Mosmarrėveshjet nė mes tė MASHT-it dhe UP-sė janė duke u reflektuar drejtpėrdrejt edhe tek studentėt. Qė nga data 20 shkurt e deri me sot studentėt janė nė pritje tė marrjes sė bursave, qė u ka borgj UP-ja. Kjo vonesė ka lėnė hapėsirė pėr spekulime lidhur me shumen e mjeteve qė universiteti apo MASHT-i do tu ndajė studentėve. Por kėtyre tė fundit nuk u intereson edhe aq shuma qė do tė marrin por ata pyesin se kurė mund ta kenė hisen qė u takon nga universiteti?

Studentėve tė cilėt kan treguar rezultate tė mira nė studimi gjatė vitit akademik, Universiteti i Prishtinės ēdo vit u ndanė njė shumė tė mjeteve financiare, burimi i tė cilave janė tė hyrat vetanake tė studentėve. Por nė kėtė vit ėshtė duke u zvarritur mjaft dhėnja e kėtyre mjeteve. Edhe pse studentėt kanė aplikuar me kohė pėr to duke i pėrmbushur tė gjitha kushtet, si noten mesatare, asnjė vit tė humbur akademik dhe parakushte tė tjera tė vėna nga UP-ja, ata ende nuk i dinė arsyet e voneses sė mosdhėnies sė bursave.
Por marrėdhėniet shumė tė brishura qė ka MASHT-i dhe rektorati i UP-sė, pa dyshim se ėshtė pengesa kryesore e voneses sė dhėnies sė tyre. Lidhur me kėtė rektori i UP-sė ėshtė shprehur se “Universiteti i ka procesuar tė gjitha bursat universitare. Po tė disponoheshin mjetet e pageses sė studentėve nga rektorati i universitetit, bursat do tė mirreshin shumė shpejtė”. Duke vėnė nė pah rėndėsinė e stratejis sė tij pėr financim suplementar ai shprehet se “Kėtu konsiston ideja e strategjis sė financimit suplementar, qė kėto mjete tė disponohen dhe tė mos ketė vonesa tė tilla burokratike”. Pasi e largon fajin nga vetja rektori, prof. Arsim Bajrami, vazhdon “Pėr momentin kėrkesat janė dėrguar nė MASHT dhe ėshtė nė detyren e ministrisė qė kėto pagesa t’i ndajė sa mė shpejtė sepse vonesat janė tė pa kuptimta”.
Me gjithė kėtė rektorati i UP-sė ende nuk din se sa do tė jetė shuma e njė burse qė i ipet studentit. Tani pėr tani qarkullojnė thashethėme nga mė tė ndryshmet lidhur me kėtė. Dikush pėrmend shifren 500 €, por ka edhe nga ata tė cilėt presin nga njė bursė shumen e tė hollave gjerė nė 900 €. Sado qė spekulohet me shifra, studentėve nuk u intereson edhe aq shuma e tė hollave, edhe pse nevojat janė mjėft tė mėdha. Ata kėrkojnė hisen e tyre, ata duan bursat qė u takojnė dhe atė nė afatin mė tė shkurtėr.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio