Studentet.info
Lajme : NĖ KUADĖR TĖ QENDRĖS EVROPIANE PĖR ĒĖSHTJE TĖ PAKICAVE
Kyqur 30-03-2005 10:06:13 (1596 Lexime)


Forum nė UEJL pėr tė drejtat e njeriut

Tetovė, 30 MARS- “Forumi i sotėm qė u mbajt nė UEJL ėshtė nė fakt njė projekt i inicuar nga Iniciativa pėr dialogje strategjik, i cili ėshtė punuar nė kuadėr tė Qendrės evropiane pėr ēėshtje tė pakicave. Qėllimi i kėtij projekti ishte formimi i grupeve punuese nė katėr fusha tė arsimimit, shėndetėsisė, tė tė drejtave tė njeriut dhe tė ekonomisė”, tha organizatorja e forumit, Ermira Murtezani.Nė bazė tė diskutimeve tė shumta grupet punuese zhvilluan rekomandime me tė cilat do t’u ndihmojnė atyre qė marrin vendime tė formulojnė dhe tė implementojnė politikė tė drejtė qė do tė pėrmirėsojė cilėsinė e shėrbimeve, do tė pėrforcojė sundimin e sė drejtės dhe do tė ofrojė mundėsi tė mira ekonomike pėr tė gjithė komunitetet qė jetojnė nė Maqedoni.

Vebi Bexheti duke folur pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me lėmin e arsimit tha se “u diskutua pėr ēėshtjen multikulturore e multigjuhėsore dhe u pajtuan gjithė anėtarėt e grupit qė nė tė ardhmen duhet tė mėsohet gjuha e njėri-tjetrit, dhe nė lėndėn e historisė duhet tė futet historia e njėri-tjetrit sepse ishte konstatimi i grupit tė punės pėr arsim se deri mė tani populli shqiptar nė kėtė drejtim ishte i dėmtuar”.
Bexheti tha se gjithashtu ėshtė diskutuar edhe pėr ēėshtje tė aspekteve tė tjera tė infrastrukturės qė duhet tė ketė shkolla pėr tė pasur njė qasje moderne tė arsimit bashkėkohor dhe pėr ēėshtje tė tjera si teknikat e ndryshme pėr botimin e teksteve. “Tė gjitha kėto ishin rekomandime drejtuar Ministrisė sė Arsimit, Byrosė pėr Zhvillimin e Arsimit, Komisionit tė Parlamentit pėr Ēėshtje tė Arsimit dhe institucioneve tė huaja dhe mendoj se rezultatet do tė jenė evidente”, u shpreh ai
Zėvendėsja e Avokatit tė Popullit, Suzana Salihu, tha se ankesat mė tė mėdha tė qytetarėve kanė tė bėjnė edhe me punėn e Gjykatave. Ajo tha se ka zvarritje tė madhe te procedurat gjuhėsore dhe revoltė, mosbesim shumė tė madh tė qytetarėve ndaj punės sė gjykatave. Prej gjithė kėtyre dalin njė varg rekomandimesh dhe ato sipas z. Salihu u drejtohen MPB-sė, Ministrisė sė Drejtėsisė, pra Qeverisė sė Maqedonisė, por ato i drejtohen edhe komisionit anketues tė Parlamentit tė RM-sė.
“Shpresojmė se, megjithatė Maqedonia ka njė bazė tė fortė pėr respektimin e tė drejtave dhe lirive tė njeriut. Ekziston pra baza ligjore, mirėpo duhet tė kemi implementim tė gjithė atyre standardeve si dhe pėrshtypja e grupit ėshtė se Maqedonia nuk ka problem me njohjen e standardeve pėr tė drejtat e njeriut, por problemi kryesor i Maqedonisė ėshtė mosimplementimi i kėtyre standardeve”.
Tė pranishėm nė Forum ishin edhe shumė profesorė tė ndryshėm dhe personalitete tė tjera publike, si dhe pėrfaqėsues tė sektorit tė Punėve tė Brendshme.

Nga: Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio