Studentet.info
Lajme : Pėrurimi
Kyqur 01-04-2005 7:21:48 (1629 Lexime)


Studime Evropiane, salla tė reja pėr shkollėn pasuniversitare

Tiranė,1 PRILL- Nė katin e parė tė Fakultetit tė Historisė dhe Filologjisė, nė Tiranė, dje janė pėruruar ambientet e reja tė Shkollės Pasuniversitare tė Studimeve Europiane. “Nė kuadrin e projektit pėr mbėshtetjen institucionale tė shkollės, Fondacioni Soros financoi pajisjen me orendi, kompjutera, fotokopje, printer, kondicionerė dhe bibliotekėn nė vlerėn 36 mijė USD. Me fondet e buxhetit tė shtetit u rikonstruktuan mjediset e brendshme tė shkollės nė njė vlerė 1 100 000 lekė tė reja”,-tha pėr “Shekullin” zėdhėnėsja e SOROS-it

Projekti pėr mbėshtetjen e Shkollės sė Studimeve Europiane nisi nė nėntor tė vitit 2003, pas njė vlerėsimi tė nevojave tė saj nga njė grup ekspertėsh tė Universitetit tė Europės Qendrore nė Budapest, CEU. Mė pas, stafi pedagogjik i shkollės ndoqi njė program trainimi nė Budapest, si rezultat i sė cilės u hartua strategjia trevjeēare e zhvillimit tė shkollės. Qėllimi kryesor i projektit ėshtė pėrmirėsimi i cilėsisė sė programit mėsimor nė pėrputhje me standardet qė kėrkon koha nė kėtė fushė. Projekti parashikon dhe shkėmbime/aktivitete tė pėrbashkėta me rrjetin e shkollave tė studimeve europiane. Ai pėrfundon nė dhjetor 2005.
Shkolla Pasuniversitare e Studimeve Europiane u themelua nė kuadrin e njė projekti TEMPUS nė vitin 2000. Kjo shkollė ofron programin “Master nė Studime Evropiane”, i cili zgjat dy vite akademike. Shkolla ka diplomuar nė vitin 2002 brezin e parė prej 17 personash. Ėshtė nė proces diplomimi brezi i dytė prej 34 studentėsh. Nė vitin akademik 2004-2005 studiojnė 35 studentė. Shkolla ėshtė anėtare e Rrjetit tė Qendrave tė Studimeve pėr Evropėn Juglindore dhe ka bashkėpunime me shkolla analoge dhe institucione tė interesuara pėr arsimin e lartė dhe ēėshtje tė integrimit evropian.

Nga:Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio