Studentet.info
Lajme : Ministria e Arsimit do tė kontrolloj diplomat e huaja
Kyqur 25-05-2010 1:12:19 (1863 Lexime)


SHKUP, 25 MAJ - Tė gjithė titujt shkencor magjistra dhe doktor shkencash do tė shqyrtohen dhe kontrollohen nė Ministrinė e Arsimit, pėr tė vlerėsuar origjinalitetin dhe rrugėt e pėrfitimit tė tyre. Pėr kėtė nė kuadėr tė kėtij dikasteri ėshtė formuar njė komision i posaēėm i cili do tė shqyrtojė tė gjitha diplomat dhe titujt shkencor tė nostrifikuara, qė nga pavarėsimi i vendit.


“Kemi formuar njė komision, i cili do tė shqyrtojė tė gjitha diplomat e nostrifikuara pėr titujt magjistra dhe doktor shkencash, tė cilat kryesisht vijnė nga vendet e jashtme. Mendoj se ėshtė i domosdoshėm njė hap i tillė”, ka theksuar ministri i Arsimit, Nikolla Todorov.

Nė shėnjestėr tė kėtij verifikimi do tė jenė edhe tė gjitha diplomat e kuadrove me tituj shkencor, qė janė pedagog nėpėr universitetet e vendit. Reagimi i Ministrisė vjen edhe pas anketės sė fundit tė Institutit pėr Hulumtime Politike, nė tė cilin 60 pėr qind e tė anketuarve kanė theksuar se arsimi nė Maqedoni ėshtė i korruptuar, ka kuadro tė pa verifikuar shkenctarisht dhe nuk vlera tė domosdoshme. Nė kėtė anketė tė realizuar, nė shėnjestėr janė profesorėt, tė cilėt nxjerrin kuadro tė dobėta. (Nedreta Nuredini/INA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio