Studentet.info
Lajme : Pas nėntė viteve UEJL me rektor tė ri
Kyqur 07-06-2010 3:28:23 (1221 Lexime)

Bordi i Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL), nė njė mbledhje tė posaēme tė martėn, pas tetė viteve me votim tė fshehtė do tė zhjedh rektorin e ri tė kėtij universiteti. Rektori i ri UEJL-sė do tė zgjidhet pasi nėntė vite me radhė, gjegjėsisht dy mandate, kėtė universitet e ka udhėhequr rektori Alajdin Abazi.

Pėr pozitėn numėr njė nė universitet kanė kandiduar katėr kandidatė edhe atė, Prof. dr. Abdulmenaf Bexheti, Prof. dr. Agni Dika, Prof. dr. Murtezan Ismaili dhe Prof. dr. Zamir Dika.

Kordinatori pėr marėdhėnie mė publikun nė UEJL, Demush Bajrami bėri tė ditur se votimi do tė kryhet nė pėrputhje me Statusin e UEJL-sė. “Rektori i ri do tė zgjidhet me njė shumicė tė numrit tė pėrgjithshėm tė votave tė anėtarėve tė Bordit ndėrsa procedura zgjedhore do tė kryhet nė pėrputhje me Statutin e UEJL”, tha Bajrami. Ai mė tej sqaroi se konkursi pėr rektor tė ri tė UEJL ka qenė i hapur deri mė 26 shkurt tė kėtij viti, ku parashihte kėrkesat themelore pėr kėtė pozitė: thirrje akademike - profesor ordinar, pranuar nga shteti, pėrvojė menaxheriale, preferohet tė jetė fituar nė universitet, entuziazėm pėr zhvillimin e misionit tė dallueshėm tė UEJL dhe pėrparėsi pėr kėtė post kanė kandidatėt qė njohin gjuhėt qė pėrdoren nė nivel tė Universitetit tė cilat janė gjuha shqipe, maqedonase dhe angleze. Ndėrkaq zgjedhja e rektorit tė ri bėhet pėr njė mandat katėrvjeēar me mundėsi rizgjedhjeje edhe pėr njė mandat tjetėr./LAJM/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio