Studentet.info
Lajme : Rrezikohet zgjerimi i USHT-sė nė Shkup
Kyqur 29-06-2010 2:34:36 (1074 Lexime)

Shkup, 27 qershor - Nuk kanė lėvizur pėr asnjė centimetėr punėt pėr sigurimin objektit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) nė Shkup. Gjithēka ka mbetur nė pikėn e para dy muajve, kur pėrfaqėsues tė pushtetit dhe USHT-sė ishin pajtuar qė pėr nevojat e USHT-sė nė Shkup, tė gjenden hapėsira tė denja pėr studim. Bile ishte gjetur edhe objekti i pėrshtatshėm, konkretisht godina e ish-ndėrmarrjes "Ilinden", e cila prej vitesh ėshtė pronė e "De Koka"-s. Mirėpo, gjėrat nuk kanė lėvizur edhe pėrkundėr gatishmėrisė sė krerėve tė USHT-sė qė tė vendoset nė kėtė objekt si dhe tė kėtyre tė fundit qė ta lėshojnė objektin me qira pėr nevojat e studentėve.


"Kemi folur me pronarin e atij objekti nė njė takim me pėrfaqėsues tė lartė tė Ministrisė dhe Qeverisė, mirėpo ēėshtja ėshtė se USHT-ja nuk mundet tė mbulon shpenzimet qė nevojiten pėr adaptimin e objektit dhe pagesėn e qirasė", thotė rektori Agron Reka. Prandaj, sipas tij, ėshtė radha e lėvizjeve qė duhet tė bėhen nga ana e Qeverisė, respektivisht Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. "Ka mbetur qė MASH tė sigurojė tė hollat, me qėllim qė tė mund tė ndėrmarrim hapa konkrete. Pa njė garanci tė fortė, USHT nuk mund tė hedhė firmėn nė asnjė kontratė dhe marrėveshje, sepse muajt vijnė shpejt dhe pagesa e qirave do tė kėrkohet prej nesh. USHT nuk ka mundėsi ta bėjė kėtė", shpjegon rektori. Ai, gjithashtu tregon se ėshtė bėrė gati edhe projekti i adaptimit tė godinės e sipas tė cilit, do tė nevojiteshin 18 milionė denarė qė tė konvertuara kapin vlerėn prej rreth 300.000 euro.

Ndėrkaq, pėr ēmimin e qirasė, Reka thotė se janė kėrkuar 12 mijė euro nė muaj. Marrėveshja nė vija tė trasha ėshtė arritur, pra tė dyja palėt e interesit - USHT dhe "De Koka", kanė hapur ofertat, mirėpo ofron korriku dhe Ministra e Arsimit ka mbetur nė pikėn e fillimit. Askush nga MASH nuk ka shkuar tė vizitojė objektin pėr tė vlerėsuar mundėsinė hapėsinore qė ofron ashtu sikurse askush nuk ėshtė interesuar tė sheh dhe tė vlerėson projektin e adaptimit, pėr tė cilin rektori Reka thotė se ėshtė pėrgatitur nga USHT.

Zėvendėsministrja e Arsimit dhe Shkencės, Lindita Qazimi, ėshtė e pa mundur tė kontaktohet pasi nuk ka qasje nė asnjėrin prej telefonave tė saj, kurse nuk pėrgjigjet nė telefonin zyrtar as Agim Rushiti, udhėheqėsi me Sektorin pėr arsim tė lartė nė MASH. "Ka mbetur vetėm tė merren vesh pėrfaqėsuesit e USHT-sė me pronarin e 'De Koka'-s se pėr cilėn formė tė marrjes sė objektit tė vendosin.

Neve si Ministri do ti mbėshtesim, qoftė pėr tė mbuluar shpenzimet e qirasė apo edhe pėr tė blerė objektin nėse arrijnė marrėveshje pėr kėtė", pati deklaruar nė muajin maj, zėvendėsministrja Qazimi. Ajo ishte e pėrfshirė drejtpėrdrejtė nė takimet dhe bisedat pėr zgjerimin e USHT-sė me njė objekt tė ri nė Shkup. Ishte gjithashtu edhe nė takimin e zgjeruar, qė nė mbajt nė fillim te majit ne zyrėn e kryetarit tė Komunės sė Ēairit, Izet Mexhitit dhe ku pėrveē Rekės, rektorit tė USHT-sė dhe Jonuzit, pronarit tė "De Koka"-s mori pjesė edhe Abdulaqim Ademi, zėvendėskryeministri pėr implementimin e Marrėveshjes sė Ohrit.

Disperzimi i USHT-sė nėpėr qytete tė tjera e me theks tė veēantė nė Shkup ėshtė njė prej qėllimeve tė platformės arsimore tė partisė shqiptare nė pushtet, pasi pėrmes hapjes sė fakulteteve nė gjuhėn shqipe, synohet tė kontribuohet si nė ngritjen e nivelit tė shkollimit tė kryeqytetasve, ashtu edhe nė urbanizimin e Komunės sė Ēairit.Vitin e kaluar, pėr shkak tė mospėrgatitjeve nė nivel tė duhur, ishte shumė e vogėl jehona e regjistrimit tė studentėve nė programet e disperzuara tė USHT-sė nė Shkup. E njėjta situatė rrezikohet tė pėrsėritet dhe pėr vitin 2010/2011 dhe USHT tė vazhdojė funksionimin nė objektet e improvizuara tė njė banesė private ku u vendos vjet dhe kur paguhet qira 4.000 euro nė muaj.

Nga: Laura PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio