Studentet.info
Lajme : Ish studenti shqiptar ia dhuroi njė milion dollarė Universitetit bullgar
Kyqur 01-12-2010 6:00:40 (2266 Lexime)Bullgari- Ish studenti shqiptar, Elvin Guri ia dhuroi njė milionė dollarė Universiteit tė Blagojevgradit nė Bullgari. “Elvin Guri kėtė shifėr kolosale e pagoi nė fund tė tetorit”, tha rektori i kėtij universiteti, David Huwlier.

Shqiptari i cili diplomoi nė histori dhe ekonomi mė 1996, dhuroi paratė nė kesh, pasi qė u bė milioner, shkruan gazeta bullgare “Standard”.

Guri nė Bullgari themeloi kompaninė “Jet Finances”. Kur para disa vitesh erdhi nga Tirana nė Blagojevgrad, ai mori njė bursė, pasi vinte nga njė familje e varfėr. Sot, Guri ėshtė anėtar i kėshillit tė Universitetit.

“Ky ėshtė gjesti falėnderimi nga ana e tij pėr ne dhe nė kėtė mėnyrė ai dėshiron t’ua jap njė shans edhe studentėve tjerė tė talentuar”, tha Huwlier. Rektori po ashtu tha se ish studentėt rregullisht kanė ndihmuar kėtė institucion tė arsimit tė lartė, por kjo deri mė tash ėshtė shuma mė e lartė e dhuruar.

Nė universitetin Amerikan tė Blagojevgradit, studiojnė njė numėr i madh i studentėve nga tė gjitha shtetet e Evropės Juglindore, pėrfshirė kėtu edhe studentė nga Shqipėria dhe Kosova.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio