Studentet.info
Lajme : Studentėt e Vjenės: Mjaft pėrēarjeve nė Maqedoni
Kyqur 24-12-2010 4:08:50 (1589 Lexime)

Shoqata e studentėve “Societas Albania” nė Vjenė reagon kundėr situatės sė krijuar politike nė Maqedoni, ku siē thuhet peng e kėsaj politike mjeruese po merren tė rinjtė shqiptarė.

Kjo shoqatė i ka bėrė thirrje tė gjeneratės sė re shqiptare tė jetė mė aktive dhe tė bėhen pjesė e zhvillimeve politike, sepse e ardhmja do tė varet nga gjeneratat e reja.

“Nuk duhet tė na mbajė peng e kaluara dhe errėsira e saj, qė sjell vetėm pėrēarje dhe frikė, e qė ndalon ҫdo zhvillim dhe na rrėmben shumė kohė. Mjaftė kohė dhe liri na kanė rrėmbyer, na kanė pėrҫarė e na kanė shfrytėzuar”, thuhet nė reagim.Shoqata “Societas Albania” i ka drejtuar njė apel edhe kryetarit tė partisė sė re Lidhja Shqiptare, Valon Bela, duke theksuar se ai si moshatar i rip o harxhon energji nė drejtim tė gabuar.


“Kjo parti e re, nė vend qė te ofrojė njė program evropian dhe tė gjejė zgjidhje efektive pėr papunėsinė e varfėrinė, tė tregojė se tė rinjtė shqiptarė nė Maqedoni janė evropianė tė denjė dhe tė gatshėm pėr ēdo sfidė, po e fillon punėn me metoda tė njėjta si ato tė antishqiptarit Dik Marty. Nuk ofron asgjė tė re por, kėrkon t‘ua mbysė njerėzve shpresėn me baltėn e vjetėr tė sė kaluarės. Nė vend qė tė nxjerrė njė program konkret dhe tė mobilizojė te rinjtė pėr t‘u bashkuar, nxjerr ato dosje tė frikshme dhe sigurisht tė pa vėrteta. Valon, mos u bėn peng i dosjeve dhe i sė kaluarės. Mos i zhgėnjej motrat dhe vėllezėrit e tu, duke treguar se partia jote e re ėshtė ne shėrbim tė mendjeve tė vjetra dhe duke treguar se misioni i saj i vetėm ėshtė tė sjell pėrēarje, zhurmė dhe frikė. Mjaft!”, thekson “Societas Albania”, duke kėrkuar bashkėveprimin e gjeneratės sė re shqiptare drejt pėrparimit dhe ndėrtimit tė sė ardhmes. “Societas Albania” e Vjenės e themeluar me 1918 krahas shoqėrive simotra nga Bukureshti, Stambolli, Bostoni, Kajro etj.(INA)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio