Studentet.info
Lajme :  drejtuesit e universiteteve kanė detyrim sqarimin e problemit me qeverinė
Kyqur 04-04-2005 1:54:56 (1556 Lexime)

Pedagogėt, dy javė afat qeverisė pė plotėsimin e kėrkesave

Tiranė, 04 PRILL- Jo mė shumė se dy javė. Kaq ėshtė afati qė pedagogėt (pėrfshirė nė mes tė nėntorit nė njė grevė qė zgjati deri mė 14 dhjetor e qė la pa mėsim rreth 34 mijė studentė) i lėnė qeverisė pėr zgjidhjen e ēėshtjeve qė kanė mbetur pa pėrgjigje nga ana e saj. Pas kėsaj, alternativa e vetme ėshtė braktisja e auditoreve. Sipas kreut tė komisionit tė grevės sė pedagogėve, profesor Ismail Hoxhės, pedagogėt nuk mund tė presin mė gjatė, kurse qeveria tashmė duhet tė dalė me njė pėrgjigje tė prerė. Natyrisht, nė favor tė administratės, nė tė kundėrt, njė tjetėr haraē nė kurriz tė studentėve.

“Ne nuk mund tė presim mė gjatė dhe mendoj se ėshtė nė interesin e qeverisė qė kėtij problemi t’i japė njė zgjidhje sa mė tė shpejtė”- tha dje Ismail Hoxha, duke shtuar se e kundėrta nuk do tė bėjė tjetėr, veēse rritjen e tensionit tė kėsaj kategorie dhe mundėsinė pėr provokime tė ndryshme nė prag tė zgjedhjeve. Sipas Hoxhės, edhe pse nuk ėshtė e mirė, sidomos pėr studentėt, ndėrprerja e mėsimit ėshtė zgjidhja e vetme qė mbetet.

Detyrimet
Drejtuesit e universiteve kanė detyrime pėr zgjidhjen e githė kėsaj ēėshtjeje me qeverinė, kėshtu shprehet Ismail Hoxha. Pa dashur tė komentojė qėndrimin kundėr tė rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Rrokaj, ai ėshtė shprehur qartė se sqarimi i kėtij problemi me qeverinė nuk ėshtė tjetėr veēse detyrim i tyre. “Tė gjithė bashkė jemi pjesė e njė marrėveshjeje tė bėrė e pėr kėtė arsye ata kanė detyrimin e tyre,”- thotė ai. Sipas tij, nuk ėshtė vetėm problemi i pagave tė 1 000 punonjėsve tė administratės, por edhe shumė tė tjera, qė kanė mbetur po ashtu nė vend. Ai thekson se qeveria nuk e ka zbatuar protokollin qė pėrfaqėsuesit e saj kanė firmosur mė 9 dhjetor 2004. “Edhe nė pėrgjigjen qė ktheu minsitri i Shtetit, Marko Bello, nuk kishte seriozitet. Asnjė afat dhe asgjė e pėrcaktuar; vetėm terma relative dhe fjalė qė mendojnė njė zgjidhje tė shpejtė. Po kur?”- thotė ai. Krahas kėsaj, kėrkesa pėr zgjidhje mbeten statusi i profesorit, pėr tė cilin ende nuk ėshtė bėrė asgjė, njėsoj si dhe pėr tė shumėpėrfolurin statusin e studentit.

Cėnohet fillimviti
Ende pa u mbyllur ky vit, mosplotėsimi i kėrkesave do tė jetė garant pėr cėnimin e vitit tė ardhshėm shkollor. Sė paku, kėshtu shprehet profesor Ismail Hoxha. “Njė situatė e tillė e pezullt do tė cėnojė fillimin e rregullt tė vitit shkollor. Kjo, pasi nėse buxheti, dhėnė universiteteve, nuk ėshtė i siguruar si deri tani; nuk mund tė flitet pėr garanci tė tjera,”- thotė ai, duke shtuar se aktualisht ai nuk mbulon shtesėn e rrogave. Madje, thekson se bashkė me kėtė do tė shėnojė thyerje edhe reforma nė universitete, njohur si Procesi i Bolonjės.

Diskutim pėr konkurset
Premtime tė mbetura nė letėr dhe pėrgjigje qė vonojnė tė vijnė. Kėshtu cilėsohen nga pedagogėt gjithė sa u fitua me grevė qeverisė, por qė ende nuk ėshtė jetėsuar. “Jemi nė njė kohė qė duhet tė duiskutojmė pėr konkurset, mėnyra e zhvillimit tė tė cilave nuk duhet tė varen nga njė drejtues apo tjetėr. Duhet tė mblidhemi bashkė pėr tė vendosur mė tė mirėn edhe pėr ata qė vijnė tė konkurrojnė,”- thotė ai. Autonomia ėshtė njė tjetėr hesap. “Autonomia ka mbetur ende nė vend, ndonėse ka katėr muaj qė ėshtė fituar. Ēfarė do tė bėhet me tė e si do tė pėrfitojnė universitetet?”- thotė Hoxha, teksa shton se nuk ėshtė folur thuajse fare pėr hapėsirat qė do tė krijoė ajo. Po ashtu, edhe pėr pagesėn e studentėve. Ēfarė do tė bėhet me tė? Ku do tė shkojė e ēfarė do tė pėrfitojnė vetė studentėt? Pėr mė tepėr, qė infrastruktura e sistemit universitar lė shumė pėr tė dėshiruar.

Nga:Bruna Prifti
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio