Studentet.info
Lajme : Shėnohet 16 vjetori i ligjėratave tė para tė USHT
Kyqur 17-02-2011 10:06:57 (1799 Lexime)


Tetovė, 17 SHKURT - Universiteti Shtetėror i Tetovės sot shėnoi 16 vjetorin e ligjėratave tė para, tė filluara nėpėr shtėpi private tė fshatit Poroj tė Tetovės. Aktivitetet pėr kėtė pėrvjetor kanė filluar qė nė mėngjes, me vizitėn nė bustin e dėshmorit tė parėt tė USHT-sė Abdylselam Emini.

“Dita e sotme, pėr USHT-nė shėnon njė datė tė rėndėsishme nė historikun e tij 16 vjeēare. Kjo datė shėnon ditėn mė tė ndritshme tė arsimit sipėror nė gjuhėn shqipe dhe ditėn e veēantė pėr shqiptarėt e Maqedonisė, sepse vendimi historik pėr themelimin e universitetit me mėsim nė gjuhėn shqipe, ishte njė hap historik dhe vizionar pėr zgjidhjen njėherė e pėrgjithmonė tė ēėshtjes sė arsimit sipėrorė nė gjuhėn shqipe nė Republikėn e Maqedonisė”, deklaroi Agron Reka, rektor i USHT-sė.


Reka me kėtė rast ka falėnderuar tė gjithė profesorėt qė punuan pa kurrfarė kompensimi, dhe ata arsimdashės qė hapėn dyert pėr tė filluar etapa e arsimit sipėror shqip nė Maqedoni.
Me rastin e kėsaj dite, janė lėshuar nė pėrdorim tri laboratorėt sportive pėr fakultetin e kulturės fizike, donacion italian me vlerė rreth 80.000 euro.

“Kjo ėshtė njė pikėnisje ku studentėt tonė nė krye me profesorėt e tyre do tė kenė njė qasje tė hulumtimeve shkencore. Njėkohėsisht kėto laboratori munden ti pėrfshijnė tė gjithė sportistėt qė janė aktiv dhe tė bėjnė njė diagnostifikim tė cilėsive motorike dhe fiziologjike, dhe kėshtu do japim saktė njė diagnozė se ēka duhet tė punojnė mė tutje”, deklaroi Isa Arsllani, dekan i Fakultetit tė Edukatės Fizike nė USHT.

Me rastin e bashkėpunimit tė ndėrsjellė me Universitetin e Romės sė Italisė, rektori i USHT-sė Agron Reka, i ka ndarė njė mirėnjohje rektorit tė kėtij universiteti me logon e USHT-sė. Bashkim Sulejmani
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio