Studentet.info
Opinione : Parlament studentor apo popullor
Kyqur 15-04-2011 12:41:46 (1412 Lexime)

Besnik Berisha

I krijuar si parlament studentor nė kuadėr tė Universitetit tė Prishtinės, nė raste tė caktuar mėton tė jetė parlament popullor duke u deklaruar pėr ēėshtje tė cilat realisht nuk i takojnė. Statuti i Universitetit tė Prishtinės, saktėsisht neni 164, pėrcakton qartė se interesat e studentėve tė UP-sė pėrfaqėsohen nga Parlamenti i studentor dhe Kėshilli i studentėve nė njėsi akademike.


Edhe pse i krijuar pėr tė pėrfaqėsuar studentėt dhe pėr tu marrė me brengat e tyre ky organ nė raste tė caktuara devijon duke i tejkaluar kompetencat dhe pėrgjegjėsit e tij. Ēfarė realisht ėshtė brengė pėr njė student sot, mos vallė ėshtė mosfunksionimi i misionit tė EULEX-it apo procesi i regjistrimit tė popullsisė (padyshim se janė). Por para sė gjithash brengė pėr njė student tė UP–sė sot janė kushtet qė i ofron ky institucion pėr njė studim tė mirėfilltė. Edhe pse nė krahasim me vitet e kaluara ka tė arritura qė vlen tė cekėn, megjithatė ka dhe ngecje tjera me tė cilat parlamenti i studentėve do tė duhej tė pėrkushtohej mė tepėr.

Nėse kthehemi nė kohė, realisht studentėt kanė qenė protagonistė nė shtyrjen e kauzės pėr pavarėsinė e vendit, por kjo ka ndodhur nė njė kohė pa kohė, kohė nė cilėn nuk ka pasur mundėsi tjera pėr tu dėgjuar vullneti i popullit ose kanė qenė tė pakta ato mundėsi. Njė gjė e tillė nuk mund tė ndodh sot. Parlamenti studentor ėshtė mirė qė ekskluzivisht tė merret me problemet e studentėve, e jo me ēėshtje tė cilat nuk i takojnė.

Nėse ndokush nė parlamentin e studentėve vuan nga mungesa e tė qenit nė qendėr tė vėmendjes, atėherė le tė gjejė forma tė tjera pėr tė qenė nė qendėr tė vėmendjes, por jo edhe ta pėrdor Parlamentin studentor pėr kėtė ēėshtje. Kjo pėr faktin se Parlamenti studentor si organ i paraparė nė statutin e UP-sė, ėshtė i thirrur tė pėrfaqėsoj interesat e studentėve, por jo edhe interesat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, pasi qė njė gjė tė tillė e bėnė parlamenti i Republikės sė Kosovės. Krahas kėsaj nėse ndokush aty mund tė ketė ambicie politike mund tė anėtarėsohet nė ndonjė parti politike (kemi me shumicė) dhe t’i realizoj ambiciet e tij politike, por jo tė shfrytėzoi parlamentin e studentėve pėr realizimin e kėtyre ambicieve.

Mungesa e profesorėve nė ligjėrata, vlerėsimi i studentėve, nepotizmi brenda universiteti, digjitalizimi i shėrbimeve administrative (funksionimi i ueb faqes), vonimi i rezultateve, zgjerimi i hapėsirave pėr studim etj, kėto do tė duhej tė ishin parėsore pėr Parlamentin e studentėve pasi qė kėto edhe janė problemet me tė cilat ballafaqohet njė student nė UP, e jo ēėshtjet tjera tė cilat mund tė jenė dytėsore pėr studentin.

Ēėshtjet si shkelja e Kushtetutės nga EULEXI, procesi i regjistrimit tė popullsisė mund tė jenė objekt studimi pėr studentė gjatė studimeve, por jo edhe ēėshtje me tė cilat i takon tė merret njė parlament studentor qė funksionon nė kuadėr tė Universitetit Publik tė Prishtinės.

(Autori ėshtė jurist i diplomuar)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio