Studentet.info
Lajme : UEJL, komemoracion pėr Shtulin
Kyqur 28-04-2011 2:00:41 (1649 Lexime)


Tetovė, 27 prill - Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė sot ėshtė mbajtur mbledhje komemorative me rastin e vdekjes sė ish-komisarit tė lartė tė OSBE-sė pėr pakicat Maks Van der Shtul, njėkohėsisht edhe nismėtar pėr themelimin e UEJL-sė.

Nė mbledhjen komemorative ka marrė pjesė edhe ambasadorja Holandės nė Maqedoni Simone Filipini, ish-rektori i UEJL-sė Alajdin Abazi, stafi akademik, profesorė dhe studentė. Nė fjalimin e tij nė mbledhjen komemorative, rektori Zamir Dika vuri nė pah rolin e gjithanshėm tė Shtulit dhe luftėn e pakompromis pėr tė drejtat e njeriut dhe kontributin e tij pėr themelimin e UEJL-sė. "Ky njeri ishte mik i vėrtetė pėr neve, edhe atė pėr momentet mė tė nevojshme pėr ne.

Ėshtė kjo njė humbje e madhe dhe e pakompensueshme. Kjo ėshtė njė humbje e madhe edhe pėr politikėn edhe pėr njerėzimin", tha rektori Dika.

Universiteti i Evropės Juglindore, ka hapur poashtu edhe librin e zisė pėr tė ndjerin Shtul, ndėrsa njoftohet se rektori Dika do tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit, nė Holandė. Ish-ministri i Punėve tė Jashtme tė Holandės, Maks Vander Shtul ndėrroi jetė ditė mė parė nė moshėn 86-vjeēare.

Ai dy herė ishte shef i diplomacisė nė vitet e 70-ta dhe tė 80-ta, ishte edhe pėrfaqėsues i Holandės nė OKB, ndėrsa ishte edhe komisar i lartė i pakicave nacionale nė OSBE. Maks Vander Shtul nė pranverėn e vitit 2000, nė cilėsinė e komisarit tė lartė tė OSBE -sė pėr pakicat nacionale, inicioi diskutimet pėr themelimin e njė universiteti tė ri nė Maqedoni - Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė, i cili edhe u hap njė vit mė vonė, respektivisht nė vitin 2001.

Vander Shtul, qė vizion kishte themelimin e zhvillimin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė, ėshtė edhe doktori i parė i nderit i kėtij institucioni, qė nė popull njihet ndryshe edhe si Universiteti i Shtulit, pėr shkak tė meritave qė ky njeri i bartė pėr kėtė tempull tė diturisė.(U.H.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio