Studentet.info
Lajme : MASH ndan ēmime vetėm pėr maqedonasit
Kyqur 06-05-2011 2:45:04 (1182 Lexime)


Ēmimin e vetėm qė ndan Ministria e Arsimit dhe Shkencės (MASH), me titullin “Goce Dellēev”, nuk e ka fituar asnjė shqiptarė deri mė tani. Sipas zėdhėnėsit tė MASH-it, Goran Galevski, ky ēmim ndahet nėpėrmjet konkurrimit tė grupeve tė ndryshme apo njė individi i cili prezanton punimeve shkencore nė interes tė Maqedonisė. “Siē e dimė tė gjithė, ēmimi i vetėm tė cilin e ndan MASH-i ėshtė ai ‘Goce Dellēev’, i cili ndahet pėr grupin apo individin i cili ka bėrė mė sė miri njė punim shkencor pėr interes tė Maqedonisė

Kėtu nuk ka diskriminim sepse pėrzgjedhja bėhet nėpėrmjet konkursit”, tha Galevski. Ai shtoi se kjo Ministri ndan vetėm kėtė ēmim ngase mė shumė fokusohen nė ndarje tė bursave pėr nxėnėsit dhe studentė e talentuar. Po ashtu nė kėto lista tė bursave tė ndara rrallė herė mund tė vėrehet ndonjė emėr i nxėnėsve shqiptarė, tė cilin gjė MASH-i nuk e vlerėson si diskriminim por thotė se shqiptarėt nuk konkurrojnė apo ata qė konkurrojnė nuk i plotėsojnė kushtet pėr fitimin e kėtyre bursave qė ndan MASH-i. “Nė ndarjen e bursave nuk bėhet diskriminim, sepse vetė nė komisionin e pėrzgjedhjes sė nxėnėsve dhe studentėve ka pėrfaqėsues shqiptarė. Problemi qėndron se nxėnėsit dhe studentėt tanė nuk konkurrojnė me kohė, apo dorėzojnė dokumentacion jo tė plotė dhe pėr kėtė arsye numri i atyre qė fitojnė bursė ėshtė shumė i vogėl”, tha kohė mė parė zėvendės ministrja e arsimit, Lindita Qazimi. Ndėrkaq ēmimin Goce Dellēev kėtė vit e fitoi akademiku Vllado Matevski me punimin “Flora e Republikės sė Maqedonisė”./LAJM/
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio