Studentet.info
Lajme : Studentėt ikin nga UEJL-ja drjetė USHT-sė
Kyqur 11-05-2011 5:12:12 (1911 Lexime)


Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), ēdo vit e mė shumė shtohet numri i studentėve tė cilėt transferohen nga universitetet tjera nė kėtė universitet. Udhėheqėsi i sektorit pėr informim pranė USHT-sė, Selam Sulejmani thotė se numri mė i madh i studentėve tė cilėt transferohen nė USHT, janė nga universitetet private si Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) dhe tė FON-i. “Kemi shumė studentė tė cilėt janė transferuar nga universitetet private nė USHT.

Numėr drastik tė madh shėnojnė studentėt e UEJL-sė tė cilėt transferohen tek ne, dhe pėr kėtė arsye jemi detyruar qė tė nė muajin shtatorė tė hapim konkurs special pėr kėta studentė tė cilėt dėshirojnė tė transferohen”, tha Sulejmani

Ai shtoi se shifra nuk mund tė tregojė por thekson se numri i studentėve tė cilėt transferohen nga UEJL nė USHT ėshtė shumė i madh, pa marrė parasysh se nė cilin vit tė studimeve janė. Ndėrkaq nga UEJL, thonė se ka student tė cilėt transferohen pėr shkaqe tė ndryshme, por ata nuk mbajnė evidencė se ku regjistrohen ata pas shpėrnguljes nga UEJL. “Ka studentė tė cilėt transferohen nga UEJL, por pas tėrheqjes sė dokumenteve qė e bėjnė, neve mė nuk na intereson se ku regjistrohen, prandaj nuk mbajmė tė dhėna tė kėsaj natyre”, tha Zeqiria Tahiri nga sektori pėr marrėdhėnie me opinionin pranė UEJL-sė.

Gjatė vitit akademik 2009/2010 nė USHT janė regjistruar gjithsej 2 mijė e 777 student, kurse gjatė vitit akademik 2010/2011, numri i studentėve tė regjistruar nė USHT ėshtė rritur nė 3 mijė e 823 student. Kurse nė UEJL gjatė vitit akademik 2009/2010 janė regjistruar gjithsej njė mijė e 308 student, kurse gjatė vitit akademik 2010/2011, numri i studentėve tė regjistruar ka rėnė nė 945 student.LAJM
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio