Studentet.info
Lajme : INTERVISTĖ ME DEKANIN E FSHMN-SĖ, PROF. DR. MUSTAFĖ BYTYQI
Kyqur 11-04-2005 3:12:13 (3529 Lexime)

“TOPIN” E KA MINISTRIA E ARSIMIT


PRISHTINĖ, - Greva ėshtė njėra prej metodave demokratike pėr tė shprehur revolten ndaj pakėnaqėsive tė caktuara. Nuk ėshtė influencė nga grevat nė Universitetet e Tetovės dhe Tiranės sepse greva tė tilla ne kemi realizuar edhe mė parė, por duhet ta dini se personeli akademik i Fakultetit tonė ėshtė ndėr mė tė goditurit sa i pėrket aspektit ekonomik. Qė nga viti 1991 ne jemi duke u munduar tė mbijetojmė sepse pjesa dėrmuese e stafit akademik tė FSHMN-sė varet vetėm prej kėsajė page mujore dhe nuk realizon ndonjė biznes tjetėr u shpreh nė intervistėn ekskluzive pėr revistėn virtuale studentet.info, dekani i Fakultetit tė Shkencave Matematike Natyrore, Prof. dr. Mustafė Bytyqi.

www.studentet.info: Si ndihet dekani, kurė studentėt e kėtij fakulteti nė rrethanat e krijuara nuk zhvillojnė mėsim?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Sinqerisht u them se unė nuk jamė edhe krejtėsisht indiferent ndaj rrethanave tė krijuara nė fakultet sepse nėpėr mėsojėtore dhe amfiteatro nuk i kemi studentėt, por megjithėkėtė greva ėshtė e arsyeshme. Pozita e rėndė matėriale ka bėrė qė profesorėt ta marrin njė hap tė tillė. Unė e mbėshtes grevėn, dhe pres mirėkuptimin e studentėve. Ne jemi kėtu vetėm pėr studentėt dhe shpresojmė nė mirėkuptimin e tyre.

www.studentet.info: Ju si profesor qė ligjėroni nė FSHMN e ushtroni detyrėn tuaj gjatė kėsajė greve.
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Qė nga njė prilli ne nuk mbajmė mėsim. Meqė sindikata e ka parė tė arsyeshme tė hyjnė i gjithė kuadri mėsimorė nė grevė nuk mund tė bėhet fjalė qė dekani tė mbajė mėsimin. Unė i kam anuluar tė gjitha ligjeratat qė kanė qenė nė orarė pėr ti mbajtur. Gjithashtu edhe afatet e provimeve.

www.studentet.info: Nga kjo gjendje mė sė shumti pėsojnė studentėt. Kushė do ta mbajė pėrgjegjėsinė pėr orėt e mėsimit qė do tė humben dhe pėr kalimin e kėtij afati tė provimeve.?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Natyrisht qė pėrgjegjėsia kryesore ėshtė tek ai qė e menaxhon dhe e rregullon mirėvajtjen e procesit mėsimorė nė fakultet, duke filluar nga dekani, pėr tė cilėn gjė unė jamė i vetėdijshėm, por sido qė tė ndodhė ne nė ē'do mėnyrė do tė mundohemi ta kompenzojmė kohėn e humbur. Ne do tė bėjmė qmos qė studentėt tė mos e humbin vitin akademik pasi qė studenti ėshtė mė sė paku fajtorė pėr gjendjen e krijuar. Ne marrim obligim sė bashku me personelin mėsimorė akademik qė t’ua kompenzojmė mėsimin e humbur studentėve, meqė ne jem kėtu pėr studentėt dhe ne jemi ata qė nė ē’do kohė do t’u dalim nė ndihmė atyre.

www.studentet.info: Sindromi grevė fillimisht u paraqit tek studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė nė Tetovė, mė pas tek pedagogėt e Tiranės. A jeni tė influencuar edhe ju nga ky sindrom?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Greva ėshtė njė prej metodave demokratike qė lejohet nė shoqėritė demokratike pėr tė shprehur revolten ndaj pakėnaqėsive tė caktuara. Nuk ėshtė influencė nga grevat nė Universitetet e Tetovės dhe Tiranės sepse greva tė tilla ne kemi realizuar edhe mė parė, por duhet ta dini se personeli akademik i Fakultetit tanė ėshtė ndėr mė tė goditurit sa i pėrket aspektit ekonomik. Qė nga viti 1991 ne jemi duke u munduar tė mbijetojmė sepse pjesa dėrmuese e stafit akademik tė FSHMN-sė varet vetėm prej kėsajė page mujore dhe nuk realizon ndonjė biznes tjetėr. Ka profesorė qė 30 vite punon kėtu dhe sytė i ka tė drejtuar vetėm tek kjo pagė.

www.studentet.info: Me rritjen e pagės mujore a mund tė presim edhe rritje nė cilėsinė e mėsimit?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Unė nuk kisha thėnė se rritet cilėsia sepse ajo ėshtė nė nivel dhe ėshtė kah punohet dhe ėshtė punuar edhe mė parė. Secili nga pedagogėt ka dalė para studentėve me pėrgatitjet maksimale qė duhet tė ketė ai. Megjithkėtė mendoj se do tė ndikoi sadopakė nė kėtė rritje tė cilėsisė qė thoni ju, sepse profesori do tė jetė edhe mė gjatė nė fakultet dhe nuk do tė mendoi pėr biznese tjera. Me rritjen e pagave gjėja mė pozitive do tė ishte avancimi i kuadrove tė reja, do tė ishte njė stimul dhe motiv pėr kuadro pėr tė punuar mė shumė nė drejtimin e maxhistraturave, doktoraturave, etj.

www.studentet.info: Greva tashmė po merr pėrmasa mė tė mėdha. Ka filluar nė fakultetin Filologjik dhe nė disa departamente tjera. Mund tė pritet njė “vdekje klinike” e UP-sė?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Jo, jo. Unė shpresoj dhe jamė njė optimist real se do tė gjindet njė kompromist me pagat e universitetit. Besoj se do tė harmonizohen qėndrimet e sindikalistėve dhe do tė kemi njė marrėveshje tė duhur meqė rektorati e pėrkrahė kėtė gjė, pra topi ėshtė tek MASHT, dhe shpresoj se tek kjo ministri do tė reflektoi pozitivisht dhe tė zgjidhet brenda njė kohe tė shkurtėr ky problem. Ndosht pagat nuk do tė rriten nė maksimum sa ėshtė kėrkuar nga sindikata, por megjithė kėtė duhet tė vėrhet njė lėvizje dhe studentėt t'i kthehen studimeve.

www.studentet.info: Cila do tė ishte shuma minimale tė cilėn do ta pranonit?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Paga mesatare nė kėtė fakultet ėshtė 200 euro. Ne insistojmė qė profesori i UP-sė tė nivelizohet me profesorėt e universiteteve tė rajonit. P.sh. me pagat qė marrin profesorėt e Tiranės dhe tė Tetovės. Dhe ē’do pagė qė ėshtė nėn kėtė nivel ėshtė joreale.

www.studentet.info: Sa janė tė vetėdijshėm studentėt me gjendjen tuaj?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Nė biseda qė kemi realizuar ata gjithnjė na kanė pėrkrahur dhe vazhdojnė tė na pėrkrahin. Nesėr nėse kishim me e bėrė njė ftesė pėr njė protestė mė tė madhe ata automatikisht do tė kyqėshin pėr tė na pėrkrahur.

www.studentet.info: Pritet qė nė Kuvendin e Kosovės tė dalė strategjia pėr financim suplementarė pėr t'u miratuar . Nė rast tė miratimit sa do tė ndikonte ajo nė pėrmirėsimin e gjendjes materjale tuajen dhe sa mund tė realizohet njė projekt i tillė?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Themelues i universitetit ėshtė Kuvendi i Kosovės, pra ėshtė njė universitet publik dhe me tė mund tė mirret si Parlamenti, Qeveria e tė tjerė, mirėpo nė strategjinė e propozuar nga rektorati parashihet vetėfinancimi dhe njė pjesė e mjeteve tė ndahen gjithashtu prej Qeverisė, prej shėrbimeve qė ka ajo. Pra kjo do tė ishte mėse e mirėpritur tė ndodhte.

www.studentet.infoO: Kemi harruar diqka pėr fund?
PROF.DR. MUSTAFĖ BYTYQI: Edhe njė herė unė shprehi keqardhje pėr kėtė gjendje nga e cila po pėsojnė studentėt. I siguroj ata se mėsimi i humbur do tė kompenzohet, gjithshtu edhe mbajtja e provimeve do tė organizohet. Unė kėrkoj mirėkuptimin e tyre. Juve si redaksi ju pėrgėzoj pėr kontributin qė po jepni pėr tė prezentuar gjendjen dhe rrethanat tjera nė tė cilat veprojnė studentėt kėtu nė Kosovė. Suksese.

Intervistoi: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio